Zümrüdüanka

0
233

Ve kadın fesleğene dokundu uzunca bir yılın ardından. Avuç içlerindeki kokudan mest olmuş bir halde tebessüm etti… En unutamam dediği  acıların bir sabah kalktığında yok olduğuna bir kez daha şahit olmanın verdiği rehavetle saçlarını okşadı. En son bu hareketi ne zaman yaptığını düşündü. Hatırlayamadı. Soğuk kahvesinden bir yudum daha aldı. Tam zevkine göreydi.. Sütsüz ve şekersiz. O esnada yükselen seslere başını çevirdi. Trafikte tartışan iki insan vardı , kadın tekrardan tebessüm etti. Sanki buzdan şatosu eriyor ve tekrardan buz tutmuş kalbi atıyordu.

Mutluluğun formülü ne kadarda şimdide saklıydı. Geçmişin ilizyonu yok olmaya mahkumdu. Hiç yaşanmamışçasına unutulacaktı. Çünkü hiçbir sonsuz değildi. Acıya deymeyecek insanlar uğruna dökülen gözyaşları iyilerin mükafatıydı. Çünkü kural basitti: “İyiler kaybetmez. Kaybedilirdi.”

Gözlerini kapatıp insanların, arabaların , kedilerin çıkardığı sesleri dinledi kadın.

Burnuna çalınan vanilya kokusuyla gözlerini araladı. Bir tabak vanilyalı kurabiye vardı karşısında. Acıktığını hissetti. Kimin getirdiğini önemsemeden bir parça ağzına attı. Vanilyanın mükemmel aromasının ağzında dağılmasının tadını çıkardı. Kahvesinden büyük bir yudum daha aldı. İç huzurunu yakalamış olmasının şerefine bir parça daha attı beklemeden ağzına.

Yalnız olmadığını hatırladı o anda. Karşısındaki adama baktı. Büyük bir iştahla kurabiyeyi götürüşüne tebessüm ediyordu  o esnada adam.

Kadının masumiyetine ve küçücük bir kız çocuğuna benziyor oluşuna içten bir kahkaha attı.

Kadın ise adamı neden bu kadar geç tanıdığını sorguluyordu içinden. Neden bu denli geç kaldığına…

Üstadın dediği gibi her acı yanında bir hediyeyle gelirmiş. Acına odaklanmak veya hediyeyi açmak senin elinde.. İster gecenin en koyu yerinde gözyaşlarına boğula boğula ölmeyi tercih edersin  istersen de hediyenin keyfini çıkarırsın.

Bu hikayede ölmek kadının işine gelmiyordu..

 

 

Zümrüdüanka


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.