ZÜLFÜ LİVANELİ

0
146

ZÜLFÜ LİVANELİ  Bugün idolümden, Zülfü Livaneli’den, bahsetmek için buradayım. Kendisini ilk tanımama vesile olan güzide şiiri ‘GÖKYÜZÜ HERKESİNDİR’ di. Bir kesim bu şiirin Nazım Hikmet Ran’a ait olduğunu düşünse de şiirin asıl sahibi Zülfü Livaneli’dir. Şiiri okuduğumda bir ışık sezdim, bir umut hissettim. Kötü bir dönemimde okuduğum bu beni ayaklandırmıştı. O an baktığımda eşsiz büyüklüğü ve renginin derinliğini sezmiş içimi rahatlatan bir ezgiyi işitmiştim.

Bir gün çok bunalırsan

Denizin dibinde

Yosunlara takılmış gibi

Soluksuz

Sakın unutma gökyüzüne bakmayı

Gökyüzü senindir

Gökyüzü herkesindir.

Şiirde bir ümidin ışığı, bir feryadın çözümü var gibiydi. Ben şimdi bu zorlu dönemimizde herkese hitap etmesini umuyorum bu değerli şiirin…

Bir şiir okuyucusu olarak hayran kaldığım şiiri başta ben de Nazım Hikmet yazdı sanmıştım. fakat araştırmalarım sonucunda asıl yazarına eriştim.

Peki Zülfü Livaneli neden idolüm?

Beni en çok kendisine hayran bırakan şey çok yönlülüğü oldu. Hem iyi bir şair,hem iyi bir yazar, hem iyi bir dergi yazarı, hem iyi bir köşe yazarı, hem iyi bir besteci, hem de iyi bir film yapımcısı… Aynı zamanda elini çoğu şeye değdirmiş ve çiçekler açtırmayı becerebilmiş, başarı ile üstesinden gelmiştir. Edebiyat, sanat, siyaset…

Kendisine olan hayranlığımı daha da arttıran o beste ‘EY ÖZGÜRLÜK!’

Okulda defterime

Sırama ağaçlara

Yazarım adını

 

Okunmuş yapraklara

Bembeyaz sayfalara

Yazarım adını

 

Yaldızlı imgelere

Toplara tüfeklere

Kralların tacına

 

En güzel gecelere

Günün ak ekmeğine

Yazarım adını

 

Tarlalara ve ufka

Kuşların kanadına

Gölgede değimene 

Yazarım

 

Uyanmış partikaya

Serilip giden yola

Hınca hınç meydanlara adını

EY ÖZGÜRLÜK!

 

Kapımın eşiğine

Kabıma kacağıma

İçimdeki aleve

 

Canların oyununa

Uyanık dudaklara

Yazarım adını

 

Yıkılmış evlerime

Sönmüş fenerlerime

Derdimin duvarına

 

Arzu duymaz yokluğa

Çırılçıplak yalnızlığa

Yazarım adını

 

Geri gelen sağlığa

Geçen her tehlikeye

Yazarım ben adını

Yazarım

 

Bir sözün coşkusuyla 

Dönüyorum hayata

Senin için doğmuşum haykırmaya

EY ÖZGÜRLÜK!

Özgürlüğü hissettiren bestesiyle içimde yakarışlar uyandıran, vaveylalarımın sesli tercümanı LİVANELİ!

O aynı zamanda çok iyi bir yazar. Son Ada, Mutluluk, Huzursuzluk, Kardeşimin Hikayesi, Serenad… daha sayamadığım nice kitapları. Şu sıra merak içerisinde okumayı beklediğim kitabı ise ‘LİVANELİ’NİN PENCERESİNDEN’…

ZÜLFÜ LİVANELİ

( kardeşimin hikayesi)

ZÜLFÜ LİVANELİ

( serenad )

ZÜLFÜ LİVANELİ                                                          ( huzursuzluk )

 

Lakin ben burada farklı bir kitabından bahsedeceğim. Yavaş yavaş okumak çok isterdim lakin bir solukta kitabı bitiriverdim. Hangi ara başladım da bitti farkına dahi varamadığıma yemin edebilirim. İşte o kitap: DİKTATÖR İLE PALYAÇO

Kitap bir roman veya öykü kitabı . Kitabın içinde eşsiz düşüncelerini aktardığı denemeler mevcut. Her bir cümlesinde bana aynalık yapıyor gibiydi yazdıkları. Sanki düşüncelerimi işitmiş de tercüme ediyordu. Kitabın arkasında yazan o yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum.

‘…Bütün bu diktatörler Türk olsalardı ve diktatörlüklerini Türkiye’de sürdürselerdi, başlarına bunların hiçbiri gelmeyecekti. Bir sahil kasabasında yaptırdıkları güzel köşklerinde asude bir hayat süreceklerdi; bulvarlara, caddelere adları verilecekti;ülkelerinin özgür ve demokrat basını onlardan saygıyla söz edecek, demeçlerini yayınlayacak, bağlılık bildireceklerdi;törenlere katılacak, sevgili yurttaşlarının candan alkışlarıyla mest olacaklardı…

Zavallı diktatörcükler!

İhtilal dediğin Türkiye’de yapılır. Başka yerde yaparsan hesabını sorarlar adamdan!’

Bu kitabı almanızı ve özellikle de bu denemeye tamamen okumanızı tavsiye ediyorum. Ölmeden önce yapılacaklar gibi bir liste hazırlamadım ama ölmeden önce bütün kitaplarını okumak kendime verdiğim önemli bir görevdir. Ben bir şeyi okuyorsam veya bir şeye vakit ayırıyorsam eğer ondan bir verim, bir bilgi almam gerekli. ve ben Livaneli’yi okuduğumda bana gerekli olan bilgi hazinesinden nasipleniyorum. Çok film izleyen birisi değilim fakat yapımını üstlendiği filmlerini de izleyeceğim.

Deli gibi dergiler okuyan birisi olarak ilk olarak yazısını okumak istediğim ve sayfasını açtığım yazarın Zülfü Livaneli olduğunu da itiraf etmeliyim.

Ve son olarak ona kocaman bir teşekkür borçluyum. İyi ki varsın LİVANELİ. Bana ve benim gibi nicelerine kattıkların için. Bu dünyaya kattıkların için sonsuz teşekkür ederim.

tanıyordun daha öncesinde Zülfü Livaneli’yi, belki de benim sayemde ilk kez duydun. ya da sadece ismen biliyordun gerisine dair bir bilgin yoktu. Ama umuyorum ki onu biraz da olsa size tanıtabilmişimdir. Ve tekrar umuyorum bu yazıyı okuduktan sonra onun yazılarını okuyacak, kitaplarını alacak, filmlerini izleyecek ve bestelerini dinleyecek bir kesim edinebilmişimdir.

 

( Bu sıkıntılı dönemde biliyorsunuz instagram üzerinden şarkıcılarımız moral olarak bize konserler vermekte. Zülfü Livaneli ise bir farkındalık ile şiirlerini bizlere okuyor kendi instagram sayfasından da paylaşıyor. Olur da dinlemek ve bir süreliğine farklı bir diyarına gitmek istiyeniniz olursa sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 🙂 )

ZÜLFÜ LİVANELİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.