İnsan Olabilmenin Ötesinde

2
1484

Bir canlı olarak insan doğmamız onun tüm özelliklerini taşıdığımız anlamını mı taşır ? İnsanı insan yapan birçok değer vardır ; bu değerler çoğunlukla insandan insana değişkenlik gösteren türdedir. İnsan olabilmek için sadece insan olarak doğmak yetmez.

İnsan olmanın yolu birbirini anlamaktan geçer herşeyden önce ; bizi birbirimize bağlayan ortak değerlerimize sahip çıkmaktan belki de. Karşımızdaki insanı anlayabildiğimiz kadar, onu sevip değer verdiğimiz kadar insanızdır onun gözünde. Canını acıttığınız, merhamet göstermediğiniz, nefret beslediğiniz birinden sizi sevip saymasını, sadık ve bağlı kalmasını istemeye hakkınız olduğunu düşünebilir misiniz ki! O halde diyebilmeliyiz ki insan olarak yaşamak yetmez biraz da iyi insan olmak için çabalamak gerek.

İçinde doğup büyüdüğünüz kültürü,aileyi veya toplumu seçmek sizin tercihiniz olmayabilir fakat ‘’insan olmak’’ ya da ‘’insan kalabilmek’’ her daim sizin elinizdedir. Öz benliğinden uzaklaşıp,kimliğini asla kaybetmemeli insan. Öldükten sonra herkes insandır. Ölen birini gördüğünüz zaman dilini, dinini,rengini, düşünmezsiniz o da insandı dersiniz. En azından eğer gerçekten iyi bir insanız bunu diyebilmelisiniz.

Zordur günümüz şartlarında insan kalabilmek,iyi insan olmak. Dürüstlüğün prim yapmadığı, haklının savunulmadığı, güçlünün güçsüzü ezerek galip geldiği bir zamandayız. Sevginin yerini menfaatlerin aldığı , anlayışlı olmanın yerini hiçbir şeye tahammül edememeye bıraktığı bir zamandır bu. Sen özünden kopmamalısın mesela; sana yapılan iyiliği, paylaşılan ekmeği unutmamalısın. Unutma ; bunlar seni sen yapan değerler değil miydi zaten ? ” Kendisine iyilik yapamayan biri, başkalarına da iyilik yapamaz.’’ diyor Samuel Smiles bir sözünde. İnsan kendi içinde,özünde doğruyu yada iyiyi ayırt edebilmelidir. Herkesten, her şeyden önce kendini sevebilmelidir. İyi bir insansan ; yaptıklarından doğacak eylemlerin de bir o kadar faydalı ve iyi olacaktır zaten.

O zaman her şey insanları sevmekle başlasın ve bir insanı anlayıp dinlemenin, üste çıkmaya çalışılmasından çok daha değerli olduğunun farkına varılmasıyla devam etsin. Sevmek sevilmek, değer vermek değer görmek, yargılamak yerine; anlamaya çalışmak iyi bir insan olmak yolunda attığımız en güzel adımlarımızdır her zaman. Sizi tüm bu güzellikleri yaşamaktan alıkoyan her duygu ve düşünceden arının ve engellerinizi aşın. Yaşayın. Geç kalmayın; ne kendinize ne de sevdiklerinize.

İnsan Olabilmenin Ötesinde


2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.