Zamanı Kaydetmek

4
302

Güzel hatırladığımız bir kaç dakika için yaşarız. Peki ya bu anları her zaman hafızamızda tutabilir miyiz? Bence evet, çünkü bir anı hatırlamak istersek gözlerimizi kapatıp o anı hayal etmemiz yeterlidir. Peki ya daha kalıcı bir şey arıyorsak hayatımızda? O halde gülümseyin, çekiyorum! Çünkü bu hayatta en kalıcı anı birikimi = fotoğraftır.

Zamanı Kaydetmek

Peki sizce fotoğraf sanat mıdır? Fotoğraf makinesi güzelleştikçe fotoğraf güzelleşir mi?Mekan güzelleştikçe fotoğraf güzelleşir mi?

Fotoğraf kesinlikle bir sanat, bir anı yüz yıllar sonrasına taşımak bile başlı başına bir sanat iken bu fotoğrafları bir estetikte buluşturmak apayrı bir sanat. Fakat şu bir gerçek, dünyanın en güzel makinesi sizi en harika fotoğrafçı yapmaya yetmiyor. Her işte olduğu gibi bu işte de önce ruhu ortaya koymak gerek. Fakat daha önemlisi sanatta ruhu çokça işin içine karıştırmak gerek, adeta bütünleşip sizin sanat olmanız gerek.

Zamanı Kaydetmek

Mekan güzelleştikçe fotoğraf güzelleşir mi? Bence hileli bir soru, güzellik her zaman görecelidir. Fakat bence asıl sanat her gün gördüğümüz ya da kötü bulduğumuz şeylerin içerisinden en güzeli çıkarmak, onun güzelliğini ortaya koymaktır. Güzeli ortaya koymak basit, sıradan içerisindeki güzelliği çıkarmak asıl zorluktur.

Tabii bu fikirlerin hepsi kendimce, sanat da zaten budur. Herkes sanat yapabilir fakat bambaşka imzalar altında.

Zamanı Kaydetmek


4 YORUMLAR

  1. Yazınızı her zaman ki gibi itinayla okudum ve çok beğendim. Anlar ve anılar tek bir harf farklı olsa da birbirini içeren sözcüklerdir. Unutamadığımız her anı aslında aklımızda bir an yani bir fotoğraftır. Burada söylemek istediğim kadrajdaki fotoğraftan ziyade önemli olan zihnimizdeki fotoğraftır.

  2. Söylemek istediklerinizi öyle güzel dökmüşsünüz ki satırlara gerçekten beğendim yazınızı. Ve de şu hoşuma gitti ; söylemişsiniz, yazmışsınız, birşeyler anlatmışsınız en sonunda a tabii bu benim fikrim diyip olayın içinden zannımca kelimesiyle bir köşeye çekilmişsiniz, çok hoş. Umarım ileride güzel yerlere gelirsiniz, kaleminizle..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.