Zamana Karşı!

0
715

Güneşin doğuşuyla başlayan her yeni bir günde yeni umutların yeşerdiği hayatımızda, alışamadığımız tek kavram akıp giden zaman olsa gerek. Geceler ve onu takip eden gündüzler, saniyeler dakikalar ve saatler… Tüm zaman kavramı akrep ile yelkovan arasında kalmış kısacık bir dilim. Zaman başkasını beklemediği gibi bizi de beklemiyor ne yazık ki. Akıp giden zaman suyunda elimizde kalanlar ve elimizden kayıp gidenler konusunda ne kadar seçiciyiz? Zamana kurban verdiklerimiz, zaman savaşında kazandıklarımız… Hangisi hayatımızda ki isteklerin yerini dolduruyor.. ?

Yaşamış olduklarımız ve yaşamayı hayal ettiğimiz birçok düşüncelerin varlığını sığdıramadığımız zaman kavramı, yaşamımız boyunca bir kereliğine de olsa canımızı yakmıştır. Beklentilerimizi karşılamayan, karmaşık kavramlar mahkumu bir zaman aralığından bahsediyoruz. Her şey göz açıp kapayıncaya kadar gerçekleşip olup bitiyor. Geriye kalan kimimiz için sevinç, kimimiz için hüzün oluyor. Kalanları anlayabilmek ve benimsemek bile zamanın kölesi olmaktan kurtarmıyor. Hızlı geçen bir kavramda, yapılan hatanın bizi getirdiği yerlerde, bir anda olsa durup düşünmek isteriz. Hatalar içinde yapmış olduğumuz yolculuğu tekrar tekrar yaşar ve bu yolculuğun devamını, akıp giden  zamanı düşünmeden yine tekrarlarız. Zamana kafa tutmak, zamana inat mücadele etmek,  birçoğumuzun göze alamadığı kavramlar olarak her zaman yerini korumaktadır… Zaman hayatımızda birçok konuya noktayı koyabilir ama zamanın bile başaramadığı bitmiş, anlamsız konuların halen düşüncelerimizi meşgul ediyor olmasıdır. Geride kalmış, bitmiş konulara olan bağlılığımızın getirisi kocaman bir zaman kaybı değil midir? Telafisi olmayan bir kavramı, zamanı, tozlu raflarda yerini alması gereken düşünceler ile boşuna harcamak bize hayatta daha büyük fırsatları kaybettirmiyor mu?

Hayatta yaşadıklarımız ve yaşayacaklarımızın telafisi belki de zor olduğu bir sınavda, kötü not aldıktan sonra vazgeçmek değil, bu sınavı tekrar başarabilmek için mücadele ruhunu kaybetmemek önemlidir. Önemli olan düştüğünüz yerde kalarak, zamanın bizi yok etmesini izlemek değil, durmak bilmeyen zaman diliminde kendimiz için sonuna kadar koşabilmektir. Zamanın bizden götürdüklerini değil, getireceklerini düşünmeliyiz. Beklentileriniz, mutluluğunuz, hayalleriniz her şey sadece ama sadece zamanla verdiğimiz mücadelede gizlidir.

Zamanın Kölesi değil, Ustası olmanız dileği ile…

Zamana Karşı!


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.