Zaman’a Dair..

0
297

Zaman.. Hepimizin dilinden düşmeyen, belki de çoğumuzun nasıl da çabuk akıp gittiğini anlamadığımız bir kavram. Gerçeklik aslında zaman. Tamamen gerçek, yaşanmış, geçmiş hatta gelecek.. Kimimiz bildi onun kıymetini, kimimiz bilemedi. Arkamıza dönüp baktığımızda eğer içimiz tabiri caizse “cızlamıyorsa” bu demektir ki geçmişimizi, yaşananları hatırlamak bizi mutlu ediyor. Yok eğer arkamıza  dönüp bakmak istemiyorsak yâhut baktığımızda acı, pişmanlık duyuyorsak  yani içimiz “cız” ediyorsa işte o zaman hatırlamak istemeyiz geçmiş zamanları.

Ne mutlu geçmişine bakıp mutlu olanlara! Ne güzel bir iç huzura sahip olsalar gerek. Özlemsiz, keşkesiz bir geçmiş. Gerçi her insanın mutlaka vardır bir sızısı, keşkesi. Ama önemli olan bunlara takılıp kalmamak aslında. Bazen de kalıyoruz işte orada. Hani eskiden kasetler vardı. Şu makaralı kasetler. Makaranın bir kısmı aşınırsa şayet, kaset her o aşınan yere geldiğinde takılır kalırdı orada. Mecburen kaseti çıkarıp makaranın o kısmını düzeltip öyle devam ederdik dinlemeye. İşte tıpkı bunun gibi insanoğlu da bazen takılıp kalıyor zamanının o aşınan kısmına. Geçti sanıyor, ilerletiyor kaseti, yaşamaya devam ediyor ama yine özellikle de canını sıkan bir şey olduğu vakit bir de bakıyor ki kaset yine o aşınan yere gelmiş takılmış. Yani anlayacağınız bu döngü böylece devam edip gidiyor. Hele biraz üzülmeye gör, bir bakmışsın ki takılmışsın yine zamanın aşınmış kısmına.

Her şeye rağmen hayat yaşamaya değer. Zaman, geçirmeye, güzel anılar biriktirmeye değer. O güzel anılar da olmasa hayat hiç çekilmezdi belki de. Bazen insan bunaldığında, ya da birine kızdığında o kişiyle alakalı güzel günlerini hatırlamalı, birlikte mutlu olduğu zamanları.. Böylelikle karşısındakine daha adaletli davranabilir, daha sakince bakabilir yaşananlara. Şimdi hepsini bir kenara bırakın ve hayatınızdaki en güzel dediğiniz zamanı, zamanları oturup tekrar hayal edin. Anılarınızı bir daha yaşayın içinizde ya da tekrar canlandırın o anıları. Tekrar güzel anılar biriktirin şu bizlere sınırlı olarak verilmiş zaman kutusunun içinde. Ve’l -hâsıl, Cemal Süreya’nın da dediği gibi “Hayat kısa, kuşlar uçuyor” azizim..

YORUM YAZ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.