Yoldan Çıkmış Birkaç Ülke

0
171

“Ülke” dediğin yerde, nüfus deli gibi artmalı. Refah seviyesi, hanede doğan çocukların sayısıyla ölçülmeli. Öyle oturup da yok eğitimmiş, yok okuma yazma oranıymış falanmış filanmış diye kafaya takmayacaksın. Ülkedeki çocuklar ve gençler mutlular mı, hayatlarından tatminler mi diye de düşünmeyeceksin. Ayrıca, doğaya ve çevreye de asla sorumluluk duymayacaksın; umrunda olmayacak. Misal, koskoca otel mi yapılacak, hiç acımadan kesecek baltalar ağaçlarını. Alışveriş merkezlerin ve ihtişamlı rezidansların çok daha değerli olacak derelerinden ve ormanlarından. İşte bütün bu kriterleri sağlarsan, müthiş bir ülke oluyorsun.

Lakin, bu kriterleri hiçe sayarak yoldan çıkmış birtakım ülke var dünyada. Gelin, şimdi bu yoldan çıkmış, birkaç çılgın ülkeyi tanıyalım.

***

İlkin, İzlanda ile başlayalım. “Buz ve Ateşin Efendisi” lakabıyla bilinen bir ada ülkesi İzlanda. Yaklaşık üç yüz altmış bin nüfusa sahip. Ordusu olmamasına rağmen NATO üyesi olan tek ülkedir. Öylesine delirmişler ki, doğaya zarar veren hiçbir kaynağı kullanmıyorlarmış. Sıcak su kaynaklarından, ihtiyaçları olan elektriğin yüzde yüzünü üretebiliyorlarmış. Kişi başına basılan kitap sayısı, tüm Avrupa ülkelerinden daha fazlaymış. Yolunu şaşırmış İzlanda’da, “çocuk” ve “eğitim” en önemli konuların başında geliyormuş. Aileler, çocuklarını dünyaya getirdiklerinde devlete taahhüt vermek zorundalarmış. Çocuklar da devlete zaman zaman rapor vermek durumundalarmış. Gençlerin mutluluğu için adrenalin dolu tüm sporların teşviki yine devlet tarafından sağlanıyormuş. Ayrıca, lise dönemindeki her gence, devamsızlık ve sene tekrarı yapmaması koşuluyla her ay 500 dolar harçlık veriliyormuş. Doğru yoldan sapmış İzlanda, doğaya son derece saygı duyuyormuş. Örneğin, yere çöp atan birini gördüklerinde, oldukça sert tepki verebiliyorlarmış. Demiryolu olmayan bu ada ülkesinin birçok yerinde uçak pistlerine rastlamak mümkünmüş. Çünkü, kişisel uçakların sayısı bir hayli fazlaymış.

Evet, suç oranının ve tutuklu sayısının çok az olduğu, iyimser gençlerinin mutlulukla yaşamlarını sürdürdüğü, dünyanın en temiz çevresine ve suyuna sahip olduğu İzlanda, ne yazık ki yoldan çıkmış ülkelerin başını çekiyor.

***

Yoldan sapmış bir diğer ülkeyse Norveç. Renkli, küçük evleriyle göze çarpan ve emlakçıları zengin etme idealinden uzak olan Norveç’te, nüfus tıpkı İzlanda’daki gibi çok az. Öylesine bir yoldan çıkma söz konusu ki, mesai saatleri ortalama 6 saati geçmiyormuş. Çünkü bu çılgın Norveçliler, gelişmişliği uzun çalışma saatleriyle paralel görmüyorlarmış. İnsanın kendine ayıracağı vakit onlar için çok kıymetliymiş. Gerek bedenen, gerek ruhsal açıdan mutluluğu esas kılmışlar. Az çalışma saatlerine rağmen maaşları da oldukça yüksek seviyedeymiş. Hapishaneleri apayrı bir delilik örneğiymiş. Hüküm giyenleri hayata kazandırmak asıl amaçmış. Sınırsız internet imkanına sahip hapishanelerinde, sohbet seansları için odalar ve alışveriş için süpermarket bulunuyormuş. Gerçekten de hapishaneden çıkanların neredeyse hiçbiri yeniden suç işlemiyormuş.

Yeryüzündeki çılgınlık timsallerinden biri olan Norveç’te, yeteneklerin değer görmesi için ünlü olmaya gerek yokmuş. Zaten devlet bu konuda gereken tüm desteği sağlıyormuş vatandaşlarına. Okullarda, paranın, ücretin esamesi bile okunmuyormuş; yoldan çıkmışlık işte! Tertemiz çevreye sahip olan ve kaostan uzak olan bu ülkede, devasa yapılar yerine barınaklar tercih ediliyormuş. Doğaya muazzam ölçüde saygılı olan Norveç’te, hayvan hakları da çılgınlık seviyesindeymiş. Mesela, kısırlaştırma işlemleri muhakkak devlet denetiminde yapılıyormuş. Dolandırıcılığın kol gezmediği, sağlıklı ve mutlu bireylerin yaşadığı bu sevimli ülkede, sembolik olarak varlığını sürdüren kraliyet ailesinin öyle sınırsız hakları yokmuş.

Bir kere şaşırıp, yoldan çıkmışlar işte!

***

Gelelim yolunu şaşırmış diğer bir ülkeye; İskandinavya’nın orta dünyası İsveç’e. Sapkın bir yolda ilerleyen İsveç, on milyon nüfusa sahip. Metro istasyonları tıpkı birer sanat eseri niteliği taşıyan İsveç, dünyanın en çok patent alan ülkesiymiş. Haftada ortalama yedi saat kitap okuyan İsveçlilerin, yeni fikirleri devlet tarafından daima destekleniyormuş. İlkokulda, buzun üstünde ders çalışan çocuklara rastlanan bu ülkede, eğitim hayatı 25 sene sürüyormuş. 2050 yılına kadar petrol ve kömür kullanımının yasaklandığı İsveç’te, biyoyakıtlar kullanılıyormuş. Yoldan çıkmış bu coğrafyada, tüketilen suyun hepsi kaynak suyu olup, bedavaymış.

Yüzde doksanı ateist ve agnostik olan İsveç’te, bireyler birbirlerine asla ünvanlarıyla seslenmezlermiş. Kartvizitlerinde dahi profesör, doçent, doktor, avukat gibi ünvanlar yer almazmış. Gelirleri arasında asla uçurum seviyelerde fark bulunmayan bu ülkede, mesleğin, bireyden önceliği söz konusu bile olamazmış. Lüks yaşama bir hayli uzak olan ve sade bir yaşamı yeğlemiş İsveç’te, siyasilerin hakları da kısıtlıymış. Vekiller ömür boyu emeklilik adı altında sonsuza kadar maaş alamıyorlarmış. Evcil hayvanları doğum yapan İsveçlilerin, 6 ay izin hakları varmış. Eğer doğan kendi çocuklarıysa, bu sayı 480 güne kadar çıkıyormuş. Ayrıca, babaların bu kapsamda 90 gün izin kullanmaları yasalarla zorunlu kılınmış.

***

Gerçekten de bazı ülkeleri anlamak mümkün değil. Bu derece çılgınlık ve yoldan çıkmışlık sizce de çok fazla değil mi?

Not: Bahsi geçen ülkeler hakkındaki detaylı bilgilere, Youtube’daki “Engin Deniz Videoları” adlı kanaldan ulaşılmıştır. Ayrıca, burada paylaşım için Engin Deniz Bey’den izin alınmıştır.

Önceki İçerikAKIL
Sonraki İçerikARENA
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü mezunuyum. Yüksek lisansımı yine ODTÜ'de Biyomedikal Mühendisliği Bölümünde tamamladım. Aynı alanda doktora eğitimime devam ederken bir biyoteknoloji firmasında çalışmaktayım. Yazı yazmak, benim için bir tutku... Bu tutkunun arkasında tanımadığım nice insana ulaşabilecek olmanın heyecanı yatıyor. Okuduklarım, hissettiklerim ve tecrübe ettiklerim neticesinde yazdığım yazıları paylaşmanın keyfini, kelimelerle ifade etmek imkansız. Bu yüzden, kendimi dünyanın en şanslı insanlarından biri olarak görüyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.