Yok Olup Gidiyor Güzellikler

0
237

Tabiat ana bize bir şeyler anlatmaya çalışıyor. Biz bunun ne kadarını farkındayız bilinmez ama farkına varamazsak tabiat ana daha da hırçınlaşacak ve durdurulamaz bir öfkeyle verdiklerini geri alacak. Verdiğimiz armağan ettiği o uçsuz bucaksız yeşilliğe donuk ve soğuk betonlar dikmeden duramıyoruz. Gözümüzün gördüğü her yeşilliği katletmek için programlanmış robotlar gibi, sanki doğadan intikam alırmış gibi büyük bir öfkeyle ve kinle yeşil alan bırakmıyoruz. Yeşil görmeye tahammülümüz yok. Bir ağaç dikmek, bir çiçeği sulamak yerine betonlar döküyoruz her yere. Artık soğuk ve donuğuz. Doğayla iç içe yaşama fikrinden her geçen gün daha da uzaklaşıyoruz. Ülkemizin en güzel yerlerinde bulunan o saklı cennetimiz olan ormanlarımızı sırf para uğruna katlediyoruz. Doğayı kendi haline bırakmak gibi bir fikrimiz asla olmadı. El değmemiş, sayısız canlıya ev sahipliği yapan her yeri yakıp yıkıyoruz. Kendi barınmamız için onları evsiz bırakıyoruz. Çünkü insanoğluyuz; kendi çıkarlarımızı her şeyin ve herkesin önünde tutuyoruz. 

İklim değişiyor, ekosistem değişiyor, mevsimlerin hiçbiri olması gerektiği gibi değil mutlaka anormal bir şekilde ilerliyor, birçok canlının türü tehlike altında, insanoğlunun elinin değdiği her yerde bir canlı katlediliyor ve bunların tek sebebi türün en tehlikeli örneği olan canlı; insan… Yolunda gitmeyen şeyler var ve her geçen gün büyüyor. Unutmamamız gereken şey şudur ki; katlettiğimiz canlılarla, zarar verdiğimiz toprakla, yeşille, denizle aynı yer küre üzerinde yaşıyoruz. Tabiat ananın verdiklerine sahip çıkmıyoruz, aksine yok ediyoruz. Nasıl düzelteceğimizi bulmak yerine, daha fazla yeşillik yok edip nasıl büyük binalar yapabiliriz diye düşünüyoruz. 

Unutmayın ki; tabiat ananın verdiklerini yok etmeye devam edersek, tabiat ana bize verdiği bu toprakların üzerinde yaşamamıza daha fazla müsaade etmeyecek…

Yok Olup Gidiyor Güzellikler


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.