Yıldız Gezgini

0
36

Merhaba sevgili kitapseverler.
Defalarca söylüyorum ve artık sizler ezberleyene kadar, gerçi ezberlense de bırakmam, söyleyeceğim: Jack London ne yazsa okurum!
Beyaz Diş, çocukluğumda en derinden etkilendiğim eserlerdendi. Sonrasında Martin Eden, ergen ruhuma damgayı vurdu. Zaten ben kendimi bir roman karakteri olarak tanıtsam Aleksi Zorba veya Martin Eden olarak tanıtırım. Yazarın çoğu eserinde, öyküleri dahil, gözlerim dolu dolu bitiririm. Üzüldüğümden değil, Jack London okuduktan sonra yaşadığım yoğun hissiyatları dışarıya dökmem gerekiyor ve bu da gözlerime dolan yaşlar aracılığıyla gerçekleşir genelde.
Darrell Standing, meslektaşını mevzusu yüzünden öldürdükten sonra hapis cezasına mahkûm edilen bir profesör. Bulunduğu hapishanede dinamit saklandığına dair bir iddia ortaya atılınca tüm mahkûmlara yapıldığı gibi kendisi de ağır işkencelere maruz kalıyor. Büyük bir spoiler değil, ortada dinamit yok aslında, makam korkusundan ve ego tatmini için zulmetmeye bayılan bir grup memur bunu fırsat bilmiş bence.
Cezalardan en meşhuru deli gömleğinin sıkıca bağlanıp kişinin on gün boyunca yatar vaziyette aç-susuz bekletilmesi. Standing, gömlek cezasına çarptırıldığı ilk gece acı içinde kıvranırken duvara tıklayarak konuşmaya çalıştığı bir diğer mahkûm ona “geçici ” den bahsediyor. Ruhu gömleğin içinden süzülüp başka diyarlara gezintiye çıkmaya başlıyor geçici ölüm sayesinde, sanırım astral seyahatten bahsediyorlar veya çok benzer bir olay. Standing her cezada farklı bedenlerde hayat buluyor adeta. Bizler de yaşadıklarını okuyoruz.
Eseri okurken yazar, bu ağır cezaların sorumlusu olarak halkı da göstermekteydi ve okuyucuyu suçluyordu yer yer. yazar ile karşılıklı konuşurken kendimi rahatsız hissettim çünkü her ne kadar vatandaşlık görevi olarak vergi verilse de aslında bu vergilerle zalimleri de besliyoruz, London korkmadan bunu söylüyor. Son sayfalarda yine boğazım düğümlendi. Kitaptan ayrılmak istemedim. Jack London kaleminden okuduklarımın tükenmesini istemiyorum. İddialı gelebilir ancak okumayanın çok şey kaybettiğini düşünenlerdenim.
Kendinize çok iyi bakın.

Yıldız Gezgini

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.