Yeşilliğin Ardında Tarihi Köy/Yazıköy

0
727

Yazıköy Safranbolu ilçesinin İslam öncesi döneminden kalan birkaç köyünden birisi ve en büyüğüdür.Köyün düz bir ova üzerine kurulu olmasından ötürü Yazıköy ismini almıştır. Köyde eski tarihlere dayanan bir kaç yapı bulunmakla beraber bazı evleri Safranbolu evlerini anımsatmaktadır. Resmi olmayan kayıtlara göre 1950 büyük göç yıllarına kadar Rum halkın yaşadığı tahmin edilmektedir.

Köy meydanına çok yakın hatta meydanda diyebileceğim kapısının üzerinde 1853 yazan (açılış veya restorasyon yılı olarak tahmin edilen) kilisesi ve papaz konağı sizi karşılar,atacağınız kırk elli adım sonunda tarihi hamamı karşınızda.Şuan hamam çalışır durumda değil fakat yakındır diye tahmin ediyorum çünkü turistlerin Yazıköyü keşfetmesi çok uzun sürmeyecektir. Köy meydanında iki kahvesi, üç bakkalı, muhtarlığı, şuan açık olmasada kütüphanesi ve postanesi ile sıcak sokaklara adım attınız demektir.Safran şenlikleri, motor festivalleri,resim sergileri, bisiklet turlarının yanı sıra geleneklerini sürdürerek keşkek kutlamaları ve ramazanda büyük sofraların kurulduğu iftar akşamları düzenlenmektedir. Çalışkan muhtar Deniz TÜZER, tecrübeli, sıcak yüzlü ve yardımsever halkı ile devrim niteliğinde gelişeceğine inandığım bu köyü  gezi planınızda Safranbolu varsa listenize eklemenizi, yeşilin tarihle birleştiği bu noktayı kendiniz adımlamanızı ve gözlemlemenizi öneririm.

Ulaşımı her on beş dakikada bir kalkan minibüsler ve taksi ile sağlayabileceğiniz yazıköyde yemek konusunu dert etmeyin Köy Sofrasının dumanı üstünde pideleri ve Can-o Kafenin leziz yemekleriyle emin ellerdesiniz.

Kaynakça:

KÖYÜMÜZÜN TARİHİ

Yeşilliğin Ardında Tarihi Köy/Yazıköy


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.