Yeni Bir Dil Keşfetmek

0
46

“Konuştuğum zaman susmanın, sustuğum zamansa konuşmanın zorunluluğunu yaşadığım anlarda kendimi kaybedip benliğimi sorguluyorum da işe yarar bir sonuca ulaştığımı hiç sanmıyorum. Oysa sorunlar ve çözümler daima kaçtığım, kırmızı çizgim olacak kadar sustuğum, içime hapsettiğim mevzulardı. Kendime dahi anlatamadığım, adeta kabullenemediğim onca şey hakkında ne kendime konuşma hakkı verdim, ne de başkalarına!

Yahut ben öyle sanıyordum. Kapalı kapılar ardında birbirimizden habersizce yaşadığımız, akşamları öfkemizi kusarken sabahları hiçbir şey olmamış gibi yüz yüze baktığımız bir döngünün içinde yaşamaya çalışmak, bence imkansızı başarmaktı. Bense başarmak için yola koyulandım. Öyle zamanlar oldu ki sarıldığım kitaplar, yüzüme tükürüp samimiyetsizliğimi tüm çıplaklığımla yüzüme vurup beni talan ediyordu. Sustuklarımı dile getirmek onların mutlu olması için güzel bir sebepti. Mutlu da oluyorlardı!

Odamın duvarları arasına gizlenip kilitlememin yasak olduğu kapıdan destek alıyor, kulağıma taktığım kulaklıktan müziğin akışına kendimi kaptırıyordum. Dinlediğim şarkıların isyanına bakmaksızın, vurdumduymaz hallerimle kendime çeki düzen vermeden yaşadığım bu zorlu hayatın, sadece benim için taşıması ağır bir yük olduğunu düşünüyordum. Bir de şarkıların sözlerini kendime yurt edinsem bu yükü nasıl kaldıracaktım, kim bilir?  Meğer bu evde böyle düşünen sadece ben değilmişim.

Geçenlerde açık oturum yaptığımız gece, tüm kinimizi kusarken göz bebeklerimizde birbirimizi öldürdüğümüzü, canımız çıkarken de öldürenin bencil yorgunluğunu görüyorduk. O an çaresiz olduğumu, köklerimle tutunmak için yer aradığım bu evin bana zindan olduğunu fark etmek beni öyle afallatmıştı ki artık kurtuluşumun olmadığını anlamam gerekiyordu. Yapacak bir şeyin olmadığını görmek canımı acıtsa da oturumu kapatan adımlarımın sesiyle mutfağın fayanslarını döverek odama kaçtım. Sanki orada bir çözüm bulacaktım.

İyi değildim. Hiçbir zaman iyi olmadığımı da biliyordum! Tüm bunlardan güç bularak bana sırtını dönen kitaplara ben de sırt döndüm. Kendimi müziğin akışına bıraktığımda az önce fayansları döven adımlarımın parmak uçlarımda ilerlediğini, nahif bir dansın ortasında kendimi bulunca fark ettim. Biraz sonra çırpınırcasına dans ettiğimi görecek, o son adımı attığım yere yığılıp kalacaktım.

Anladım ki müziğe kendimi bırakınca içimde yeni bir dil oluşmuştu. Kendimi rahatlıkla ifade edeceğim, üstelik sakınmadan hareket edeceğim bir dildi, bu! Rahatlamıştım. Çünkü artık susmaktan uzaklaşacaktım.”

Derin bir nefes alıp günlüğümün kapağını kapatınca yorucu ve her birinin aynı olduğu bugünü de yaşayıp atlatmış olmanın huzuruyla gözlerimi kapatmıştım, geceye!

Yeni Bir Dil Keşfetmek


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.