Yazmak Bir Umut Eylemidir!

0
209

Dünyanın uğraştığı ve hayati tehlikenin ciddi boyutlara ulaştığı bir sorun ile mücadele etmeye devam ediyoruz. Virüsle ilgili süreçlerde yaşadıklarımız tamamıyla kontrolümüz dışında gelişmektedir. Böyle bir süreçte oturup bir şeyler yazmak, birileri için komik karşılanabilir. “Zor zaman” kavramının arkasına sığınıp birçok şeyi ertelediğimiz gerçek. Durum değerlendirmesi yaptığımızda çoğu insanın artık üretken hissetmediğini görebiliyoruz. Birçok insanın finansal açıdan belirsizlikle boğuşması, buna bağlı olarak ortaya çıkan sorunlar, virüse karşı ve virüsün getirdiklerine karşı savunmasız hissetmemize neden oluyor.

Yazarak üretmeyi seven insanlar bu süreçte bazı konuları sorgulamaya başladı. Yazmanın amacı ne? Yazdıklarım bu süreçte ne anlam ifade ediyor? Bir kitap yayınlamak veya başka bir şeyler yayınlamak için artık normal bir yaşantımız olacak mı? gibi sayısız soruların cevaplarını arıyoruz. Mevcut koşullardan sıyrılıp daha fazla üretmemiz gerektiğini düşünüyorum. Ne zaman biteceği net olmayan bir durum için mevcut koşullarımızı kötüleştirmeyelim. Hayallerimizin peşinden koşmaya devam edelim. Aslında geçmişe doğru baktığımızda dünya da birçok sorun, belirli dönemlerde ciddi olarak insanlığın karşısına çıkmıştır. O dönemde üretmekten vazgeçilseydi, beğenerek okuduğumuz eserlerin çoğu günümüze ulaşmamış olacaktı. Savaşlar, salgın hastalıklar, ekonomik krizler her defasında yazım dünyasına etki etmiştir. Okuduğunuz kitapların konularını düşünürseniz, tam olarak ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınızdır.

Yarın itibariyle bizi nasıl bir dünya bekliyor konusunda belirsizlikler içerisindeyiz. Yaşadığımız şey herhangi bir ekonomik krizden daha büyük umutsuzluk hissettiriyor. Artık dünyanın aynı görünmeyeceği konusunda binlerce yorumlar okuyoruz. Ama tüm bu olumsuzluklara rağmen başlayacak her yeni bir günde insanlar okumaya devam edecektir. Kitaplara ihtiyaç duyulmaya devam edilecektir. Kitapların dünyasında, yazacağınız kurgusal dünyalarda kendinizi kaybetmek sizi güçlendirecektir. Kötü havadan sıyrılarak, güzel işlere imzanızı atabilirsiniz. Yaşamak istediğiniz dünya için bir şeyler yazın. Umutsuzluğa kapılmadan yazın. Bunu yapabilirsiniz.

Unutmayın; Yazmak bir umut eylemidir!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.