Yazmak…

0
1784

; kimi için bir tutku, kimi için hobi, kimi içinde geçici bir heves. Anlatmak istediklerimizi, yazıya neden döktüğümüz konusu uzun bir şekilde tartışılabilir. Sokak Dergisin de uzun süredir fikirlerin olgunlaşma süreçlerini okuyor, olumlu ve olumsuz değişimleri gözlemliyoruz. Olumlu yönde ilerleyenlerin, yazılarına bir şeyler katmak için çabaladığını düşünüyorum ki istenilen başarıyı elde etmenin temel noktası, her yeni bir güne yeni taşlar koyabilmektir. Olumsuz yönde ilerleyenlerin de gözden kaçırdığı önemli noktalar var.

Kalemi alıp, beyaz sayfanın başına oturup iki kelime karalamak veya bilgisayar başında birkaç kelime yazmak için yürüttüğünüz süreçleri gözden geçirdiniz mi? Yoksa, herhangi bir sürece bağlı kalmadan, ilham perilerinize güvenip kendinizi yukardan aşağı mı bırakıyorsunuz? Umarım yazılarınız belirli bir süreç sonrasın da ortaya çıkıyordur. İyi bir yazar olmanın en temel kuralı iyi bir okuyucu olmaktır. Bu tezi savunan binlerce kişi sayabilirim. Eğer iyi bir okuyucu değilseniz, yazmak; sizin için kendinizi oyalamaktan öteye geçmeyen bir uğraştır. 

Kaliteli içeriklere imza atabilmemiz için uygulayabileceğiniz yöntemlere girmeden önce, fikrin, yazıya dönüştürülmesi konusunda birkaç tüyo vermek istiyorum…

  • Oku: İyi bir yazar olmak için iyi bir okuyucu olmamız gerektiğini daha öncede belirtmiştim. Günlük yaşantınız da kitap okumaya yer ayırabileceğiniz ufakta olsa bir kısım mutlaka vardır. Her gün düzenli kitap okumanız, yazılarınızı yeni kelimeler ile kaliteli hale getirme yeteneği kazandıracaktır.
  • Fikrini olgunlaştır: Yazınızda anlatmak istediğiniz fikrin üzerine düşünerek, doğru kelimeleri seçmek için beyin fırtınası yapın… Aklınıza gelenleri unutmamak için kısa notlar alın. Kelimeleri birleştirmeden önce, fikriniz ile ilgili kısa bir araştırma yapınız.
  • Egondan kurtul: Emin olmadığın fikirde bile yazarken müthiş olduğu düşüncesine kapılma. Beğenileceği kadar beğenilmeyeceğinin bilince olmayı bırakmamalıyız. Eleştiriye açık olmalıyız.
  • Kelimeleri tekrarlama: Fikrimizi daha kısa cümleler ile anlatmaya çalışmalıyız. Kısa derken de sadece bir paragraf olmasından bahsetmiyorum.
  • Cesaretli ol: Yazarken, cümlelerini, çevrenden veya okuyucudan gelecek tepkilerden dolayı kısıtlama.

Yazarken dikkat ettiğim noktaları en net bu şekilde anlatabileceğimi düşünüyorum. Ayrıca yazarken, kullandığım yöntemler ve araçlar ile ilgili yazıları yayınlamaya devam edeceğim. Umarım, beyaz kağıda anlattıklarınız, zamanla daha çok kişiye ulaşır.

Yazmak...


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.