Yazım Baharı Geldi…

0
289

Birçok farklı kültürde, belirli zamanlar yeni kararlar almak için doğru zaman olarak benimseniz. Mesela batı kültüründe, yeni yılda, yeni kararlar almak veya değişikliklere imza atmak gelenekseldir. Aynı şekilde Türk dünyasında, baharın gelişiyle yeni umutlara yelken açılır. Bu durum, eski yıllardan günümüze kadar uzanmış durumda. Sebebi nedir bilinmez ama takvimlerde belirlenen bir günde yenilik yapmak, insanlara iyi hissettiriyor.

Bugünlerde, bütün kış uyuyan doğanında harekete geçtiğini görüyoruz. Çiçek açan ağaçlar, yeni yuvalar yapan kuşlar ve her yerde gördüğümüz yavru hayvanlar. Doğanın uyanışının, düşüncelerimizi, ruh halimizi tamamıyla pozitif etkilediğini düşünmekteyim. Aynı zamanda yaratıcılığımızı da tetiklemektedir. Bir nevi ilham perimiz ortaya çıkmış durumda. Bahar resmen gelmişken, yazdıklarımız için yeni bir dönüm noktası oluşturmak için harekete geçmeliyiz.

Yazım dünyanızda ki sorularınıza cevap aramayı denemelisiniz. Yazma kariyerinizde büyümek istiyor musunuz? Yazılarınızı daha çok fazla kişinin okuması için duyurmak istiyor musunuz? Sizin soru listeniz daha uzun olabilir. Cevap arama yönteminizde farklı olabilir ama bahar gelmişken, yazmamızı tetikleyen ilham perimiz çıkmışken, yeni dönemle ilgili birkaç öneride bulunmak istiyorum.

Yazım dünyasında farklı insanlar ve düşünceler ile tanışmak için, konferanslara katılın. Eleştiriye açık olun ve yazdıklarınızı oturup konuşabileceğiniz, eleştirmen arkadaş edinin. Fırsat buldukça ayda bir tiyatro oyunlarına veya konserlere gidin.

Yeni yazma yöntemlerini deneyin. Herhangi bir yerde yazdıklarınızı paylaşın. Gelişimlerinizi günlük olarak kayda alın. Farklı mekanlarda yazmayı deneyin. Yaşadığınız şehirde veya köyde, hiç gitmediğiniz yeni bir yere gidip yazabilirsiniz. Yeni bir edebi türde yazmayı deneyin. Sadece yeni kitapları değil, yazım ile ilgili eski kitapları da okuyun. Tanıştığınız ilginç insanlar ile konuşun ve konuştuklarınızı kayıt altına alın. Kitap okumalarınızı daha düzenli bir hale getirin. Hiç tanımadığınız insanlara hayali mektuplar yazın. Aynı şekilde gerçekten tanıdığınız insanlara da mektuplar yazıp, postalayın. Tanınmış yazarların yazdığı mektupları okuyun. Bir çay alıp, yeni bir müzik türünü keşfedin. Yazı masanızı gereksiz olan her şeyden temizleyin.

Sürekli pratik yapın. Hayalleriniz için ulaşılabilir hedefler belirleyin. Bu bahar için bir tohum ekin, bakalım neleri başarabileceğiz. Bakalım ektiğimiz tohum bize ne gibi sürprizleri getirecek. Yazım baharınızın güzel geçmesi dileği ile…

 

Yazım Baharı Geldi...


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.