Hepimiz daha başlamadan biliriz yolumuzun sonunu… Hayatlarımızda belki bizi ortak paydada buluşturan tek şey var; rahimde başlayan toprakta son bulan, uzunca kimine göre kısacık bir karmaşa. Bu karmaşayı her fani farklı şekillerde yaşar kendince. Buna da yazgı derler.

Hakikaten önceden yazılmış bir senaryo mu , yoksa gayretimiz dahilinde yönünü bulan bir yolculuk mu yazgı diye adlandırdığımız? Beni de çok ikileme düşüren bir soru bu. Yola bir seçimsizlikle başlıyoruz, ailemizle. Hepimizde çok farklı anlamlar taşıyor aile kavramı. Kimimiz travmalarının mimarlarına aile der, kimimiz en güzel duygularının mimarına, kimimizse ailesinin içine bile doğmaz…

Peki hayat sadece buradan ibaret mi? Bence değil, bizler kişiliğimizden ibaretiz. Kişiliğimizin beraberinde getirdiği sonuçlar ile kendimize kattıklarımızdan ibaretiz. Eksildikçe çoğalırmış insan. Kırıklarımızın üstünden geçince güçleniriz. Yüzleştikçe büyürüz. Yani aile kavramını travmalarımın mimarı diye nitelendiren taraftaysak ve yazgım başında kaybettim diyorsak korkaklığımıza kılıf buluyoruz gibime geliyor.

Her insanın yazgısı kendi çabasına göre kılınmış. Tamda burada başlıyor bence karmaşamız, kendimizi arayışımız… Neye hangi doğrultuda anlam yüklersek doğrularımızda o yönde şekil alır. Ütopyanı adım adım kendin inşa edersin. İnşa ettiğin ütopyada; sınırsız seçim hakkının olduğu, ruhunu yansıtan her parçanın olduğu o platforma dostlarını dahil edersin. Kimsenin seni yargılamadığı, kalbine dokunan insanlarla ikinci aileni kurarsın. Tüm bunlarda eylemlerinin sonucunda doğar. Önceden yazılmış bir senaryoda bunlar mümkün olamaz. Sonsuz ihtimal içerisinde seçtiklerinle ilerler. Elbette ruhun derdi büyük olur, ruha hiçbir şey yeterli gelmez hep dahasını ister. Ruh bu boyuta ait olmadığının bilincinde olarak yaşamalı. Sondan başlamamalı insan yaşamaya ve yazgısına. Hiç yaşamadan kılıflar bulup yazgım buymuş dememeli. Neresinden yakalarsan hayatı oradan başlarsın yaşamaya. Hayat karmaşan böyle böyle anlam bulur. Yaşayamaya çabalamadığın hayatının suçlusu yazgın değil sensin.