yaşanmışlıklara

0
140

 

yaşanmışlıklara

hayatımızda karşımıza neler çıkar, neler ile mücadele etmek zorunda kalırız, kimlerle savaşırız bilemeyiz. ama yaş aldıkça bunları birebir öğreniriz.

insan ne ile yaşar peki?

-su mu? hava mı? yoksa besin mi? ahh yalan dolan kardeşim bunlar yalan dolan! insan acı ile yaşar acı. insan vicdan ile yaşar. insan olgunlaştığı her an yaş alır. ve yaşlı gözleri her geçen gün biraz daha çöl meydanını andırır. ne ile savaştığımız, ne uğruna bunca ter döktüğümüz önemli değil aslında. nasıl savaştığımız önemli. kimle savaşırsak savaşalım asıl savaştığımız kendimiziz çünkü. kime cephe alırsak alalım. kime öfkelenirsek öfkelenelim, kime kin tutarsak tutalım o öfke de kin de bizim duygumuzdur. bizim içimizdedir. dışa savrulamayacak kadar derin bölgelerde gizlidir. öyle iki bağırma üç yıkma ile çıkıp gitmez içimizden. mutluluk çoğalır, üzüntü azalır belki ama öfke, hırs, kin, pişmanlık işte bu tehlikeli dört duygu içimizde büyür. karantinaya alınan bir hasta gibidir. dışarı çıkamaz ama çıkmayı bekler. bir virüs gibi sarar bünyemizi.

her duygu ona karşı olan bir diğer zıt duyguya hitaben gelişir. hep sakin ve oluruna olan bir insanın öfkesi daha yoğun ve şiddetlidir mesela. içine atan insan en kindar olandır. sakladıkça kini birikir damarlarında. en çok kaybeden hırslı insandır mesela. hırsına yenik düşer her defasında, her atılganlığında. ama en tehlikelisi pişmanlıktır. tüm vücudunu ebediyen saran yoğun pişmanlık hissi. yapmasa içinde kalacak. yapsa neden yaptım olacak. bu ikilemde kalıp pişman olacağı şeyleri yapmaya sürüklenecek. en masumu bu duygudur ve içinde biriken ama atılamayan en derin duygu budur.

 

yaşanmışlıklara


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.