Yarım Kalanın Yükü, Tamam Olanın Yükünden Ağırdır

0
1126

Bugün izlediğim bir dizide geçti şu cümle; “Yarım kalanın yükü, olanın yükünden ağırdır.” Duraksayıp düşünmeme sebep oldu bir an. Onlarca duyguyu bir araya toplamış sanki değil mi? Nedir yarım , nedir olan? olan zaten olabilecek son raddeye gelmiştir, olacak başka şey kalmamıştır ki nihâyete ermiştir. olanların ardından “âh” çekilmez hatta belki anımsanmaz bile.. Velev ki “âh” dendi, işte o zaman, o olmamış demektir. Yarım kalmıştır, eksik kalmıştır. Yaşanamamıştır doyasıya o yüzden son nokta konulamamıştır bir türlü.

Yarım kalan cümlelerin sonuna nasıl ki üç nokta koyuyorsak, yarım kalan her şeyin sonu bu cümle sonundaki üç nokta misâli oluyor. Yani bir türlü noktalar eksilmiyor. Sonsuzca cümle sıralanabilir ardından, sonsuzca şey söylenebilir, yaşanabilir. O yüzden yarım kalanın yükü en ağır gelendir insanoğluna. Bilinmezlik, belirsizlik.. Bunlar insanın canını yakar en çok. Kalbini eritir adetâ. Gündüz geceye karışır, hayaller, rüyalar gerçeklere..

Her fırsatta hayal kurarsın yarım kalanı bitirmek istersin, ya da hayalinde de olsa istediğin gibi yaşamak istersin onu. Zaman zaman da deliksiz rüyalara dalarsın, yarım kalan tamamlanacakmış gibi gelir. Öyle mutlusundur ki orada, gerçek zannedersin. Sonra bir bakarsın telefonun alarmı çalıyor ve sana diyor ki “gerçek hayata uyan”. Uyanıp bir müddet beklersin. Hatta telefonuna şöyle bir bakarsın gerçek miydi, rüya mıydı diye. En sonunda rüya oluğunu anlarsın. Düşünür düşünür bitiremezsin. Acaba devamı gelir miydi, gelse nasıl olurdu? Bunları düşünmekle geçer ömrün. Tâ ki içinde bunu bitirene kadar. Gerçi gerçekte bitmeyen bir şey, insanın içinde biter mi orası da ayrı bir konu. Bir sürü noktalarla bezenmiş o cümlenin bütün noktalarını silip son noktayı koymak zor olsa gerek. Yarım kalan herşey zordur, ağırdır. Bu bir cümle de olabilir, yaşanmamış, yaşanamamış bir hayat da. Üç noktalı cümleler hayatımızda ne kadar az olursa, o kadar mutlu oluruz. Bu yüzden o sonsuz noktalar, sanıldığından daha da kıymetli. Bizler de bilelim kıymetini. Boş yere harcamayalım.

Yarım Kalanın Yükü, Tamam Olanın Yükünden Ağırdır


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.