Yardım ediyormuş gibi çek!

0
927

Zamansız aldığım mailleri kontrol ederken, dikkatimi rahatsız olduğum konuya ait bir fotoğraf çekti. Birileri yine, dünyayı kurtarmış gibi poz vermiş ve konu yine insanların, suistimale uğrayan durumlarıydı. Fazlasıyla sinirlendiğim konuyla ilgili maili gönderenlere, iyi dileklerimi giydire giydire ilettim. Ne kadar anlamış olabilirler bilemiyorum ama her geçen gün artan bu tarz zihniyetler ile işimiz fazlasıyla zor.

Ailemin, öğütlerinden fazlasıyla etkilendiğim yıllarda tanıştım “Gönüllülük” kavramıyla. Gönüllü bir insan neler yapabilir diye düşünmek yerine, katıldığım çalışmalar ile fazlasıyla bu tecrübeyi yaşayabilme şansım oldu. Tabi yine ailemin desteğiyle olduğunu söyleyebilirim.  Neyse lafı fazla uzatmadan asıl konuya geleyim yavaştan. Gönüllüyken, gördüklerim ve yaşadığım birçok olayda sürekli vardığım nokta; insanlar yanı başında duran sorunlara el uzatırsa, çözülmeyecek sorun kalmayacak. Zor durumdaki insana el uzatıp, onunda tebessüm etmesini sağlamak düşünüldüğü kadar zor değil. Sadece, egoları, maddiyata olan çok sevgiyi birazda olsa bir kenara bırakabilmeyi başarabilmeli. Ama İnsanların sorunlarını çözme konusunda yardımcı olurken bir diğer tarafta da onları etmek, zavallılıktan başka bir şey değildir. Ayakları üşüyen bir çocuğun, yüzüne yansıyan mahcupluğunu, pislik kokan fotoğraflarına, haberlerine konu edenler hiç karşısındakinin düştüğü durumu düşünme zahmetinde bulunuyor mu? Gerek sosyal medya hesapları üzerinden gerekse farklı platformlarda pervasızca yapılan paylaşımlar, insanlığın ne kadar alçalabileceğini açıkça göstermektedir. kampanyaları, zor durumda olan insanlar ifşa edilmeden de yürütülebilir ve farklı insanların bu kampanyaları desteklemesi için gerekli teşvikler yapılabilir.

Çantasını alırken mutluluğunu gizlemek zorunda kalan çocukların, ayakkabılarını giyerken yabancı bakışların tecavüzüne uğrayan çocukların, kıyafetlerini alırken zorla kadraja sokulan çocukların, bencil, kirli düşüncelerinde çırpınan insanlardan hesap soracağı çok şey var. Her şeyi bırakıp 5 dakikalığına gerçekten insan olmayı denemelisiniz. Sosyal Medyada, diğer medya kanallarında kendi hatalarınızla ifşa ettiğiniz insanların yerine koymalısınız kendinizi.  Sadece 5 dakikalığına gerçekten yardım etmeyi denemelisiniz.

Ey! Yardım ettiğini düşünüpte, insanlığı ifşa eden kul, bak dinle;

“Sağ elin verdiğini, Sol elin görmesin” H.Z. Muhammed (S.A.V)

Bundan öteye söz olmaz… İnsan olabilmeyi başarmanız dileği ile…

 

Yardım ediyormuş gibi çek!


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.