Yalnızlık Modası

2
194

İnsan ilişkilerinin belli kalıplara göre şekillenmeye başladığı dünyamızda, ilişkilerimizin ahlâki ve insanoğluna yaraşır taraflarını bir bir elemeye başladık. Zamanla birbirimizi anlamaktan yana aciz kalarak, kendimize dahi yabancılaşır ve saygısızlaşır hale geldik. Aslında sahici sandığımız birçok şey sahte ve kocaman bir yanılsamanın pençesindeyiz. Güzellik anlayışımız, iyi geçinmekten yana düşündüklerimiz, birbirimize karşı mesafeli duruşumuz, şüphelerimiz… Her biri bizi “biz” olmaktan uzaklaştıran durumlar. Misal, kaşlarının uçları saç köklerine değen bir kadın düşünün. Ne kadar da çekici ve güzel görünüyor değil mi? Peki ya senin kaşların? Kalıplaşmış güzellik anlayışından çok mu uzak? İşte bu gibi yanılgılar, iç güzellik anlayışımızın en büyük düşmanı. Bu yanılgıların yaratıcıları bizlere şöyle sesleniyor: “Bırak ruh güzelliğini! Kaşı gözü güzel mi, yanımda sırıtır mı bana ondan haber ver!” Ben ise bu satırları okuyan sana, bağıra çağıra şunları söylemek istiyorum: “ Güzellik, sonsuzluğun bahşedildiği ruhundadır, öldüğünde çürüyüp yok olacak hiçlikte değil!”

Günümüz dünyasında iletişim tembeli insanların çoğaldığı aşikâr. Maalesef ki, selam vermemek, verilen selamı almamak için birbirini görmezden gelen, hoş sohbet etmekten ve iki lafın belini kırmaktan yana aciz, iletişim kıtlığının doğurduğu ruhi bir açlıkta boğulan, yeni nesil insan modelleri türedi. Bu gibi insanlar, günden güne çoğalmaya da devam ediyor. Çoğumuz; katıldığımız davetlerde, çıktığımız yolculuklarda, yürüdüğümüz yollarda kuytu köşe bir yer arar hale geldik. Cümbür cemaat oturulan sofraların, kalabalık çıkılan yürüyüşlerin yerini; iki kişilik mini boy masalar ve telefon eşliğinde yapılan tek kişilik yürüyüşler aldı. Kaçtıkça kaçıyor, gittikçe yalnızlaşıyoruz. Yalnızlık modasının esir aldığı ve kalıp yargıların ruhuna kara lekeler bıraktığı insan yığını ise bu esaretin farkında dahi değil. Peki ya sen? Bu esaretin esirlerinden misin?

2 YORUMLAR

  1. ”Güzellik, sonsuzluğun bahşedildiği ruhundadır, öldüğünde çürüyüp yok olacak hiçlikte değil!” Hayata bakış açınızın tam ortasında bulunuyordum diyebilirim. Oysaki hayat bana kendine gel diyene dek… Bu esaretin esiri değilim artık…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.