World Wide Web ‘in 30.Yılı

0
96

  Namı diğer bildiğimiz WWW. 12 Mart yani bugün World Wide Web’in 30. yıl dönümü. Yani internet 30 yıldır bir şekilde hayatımızda. 

Bir internet sitesi ile bağlantı kurmak için önemli bir unsur olan World Wide Web, İngiliz bilim adamı Tim Berners-Lee’nin girişimleri sonucu 90’ların ilk yıllarına yön vermiştir.80’li yılların başlarında bilim adamları arasındaki bilgi paylaşımını sağlamak amacıyla Tim Berners-Lee tarafından ilk prototipi ortaya çıkan World Wide Web, 1989 yılında son halini almış ve bugün internet sitelerinin başında kullandığımız ‘WWW’ protokolünü ortaya çıkarmıştır.

World Wide Web (kısaca WWW veya Web), İnternet üzerinde yayınlanan birbirleriyle bağlantılı hiper-metin dokümanlarından oluşan bir bilgi sistemidir. Bu dokümanların her birine Web sayfası adı verilir ve Web sayfalarına İnternet kullanıcısının bilgisayarında çalışan Web tarayıcısı adı verilen bilgisayar programları aracılığıyla erişilir. Web sayfalarında metin, imaj, video ve diğer multimedya ögeleri bulunabilir ve diğer bağlantı ya da link adı verilen hiper-bağlantılar ile başka Web sayfalarına geçiş yapılabilir. 

World Wide Web NASIL ÇALIŞIYOR?

World Wide Web, Internetin en hızlı büyüyen ve en yenilikçi bölümüdür. Web’e bağlandığınızda metin, grafik, ses ve videolardan oluşan multimedya sayfalarına bakabilirsiniz. Web, bir yerden başka bir yere atlamanızı sağlayan hipertext linkleri kullanır. Hipertext linklerini kullanmanızı ve Web sayfalarını izlemenizi sağlayan lisana hypertewt Markup Language, yani bilinen adıyla HTML denir.

Sistem, Web client-server modeliyle çalışır. Client yazılımı-Web Browser olarak bilinen- sizin bilgisayarınızda bulunur. Sunucu yazılımı ise Web hostu üzerinde çalışır. Web’i kullanmak için önce bir internet bağlantısı yapmanız gerekir, sonra tarayıcı çalıştırılır.

Bir tarayıcıya gitmek istenilen internet sitesinin URL’si (Link olarak da bildiğimiz.) yazılır ya da istenilen yere sizi gönderecek bir linkin üzerine tıklanır. Web lokasyonların isimlerine URL denir. Tarayıcınız URL talibini HTTP ile gönderir. HTTP Web browser ile Web sunucusu arasındaki iletişimin nasıl olması gerektiğini belirler.

 


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.