Vadiden manastıra Kapadokya

0
394

Yolculuğuma, Marmara’nın maviliğini, yola çıktığım İzmit’ten terk ederek başlıyorum. Yol ilerledikçe maviden sarı tonlara, dağların hakimiyetini kaybettiği özgür düz ovalara geçiş başlıyor. İç Anadolu’nun düz uçsuz bucaksız ovaları, kuru ve hırçın soğuğa rağmen tüm sıcaklığı ile adeta hoş geldin diyor. Yolculuğumun rotası olan Güzel Atlar Ülkesi Kapadokya’ya ulaşıyorum. Gezime ilk olarak Göreme Açık Hava Müzesini Ziyaret Ederek başlıyorum.
GÖREME AÇIK HAVA MÜZESI
Bölgede , Yahudilerin baskılarından kaçmış inanmış bir grup Hristiyan’ın vadiyi manastır haline getirme hikayesi,günümüze müze olarak ulaşmış. Döneminde, orada yaşayan insanlara, din ve yaşam özgürlüğü sunan bu manastırda; mimarisi açısından ikiye ayrılmış kiliseler ve şapeller bulunuyor. Bunlar yılanlı ve sütunlu kiliseler. Sütunlu kiliselerin özelliği, bütünselliğini korumuş hikayelerin duvar resimleri. Bu kiliseler Elmalı, Çarıklı ve Karanlık Kiliseleri kapsıyor. Yılanlı Kiliseler de ise hikayesi olmayan duvar resimleri mevcut. Kiliselerden en çok dikkatimi çeken manastırın en ilginç yerlerinden olan karanlık kiliseden bahsetmeden geçemeyeceğim.
KARANLIK KİLİSE
Adını içerisine giren, az miktardaki gün ışığının loş karanlığından alan karanlık kilise, içerisindeki duvar resimlerini günümüze kadar getirmesini bu karanlığa borçlu. Merdivenlerden karanlığa doğru indiğim zaman beni kilisenin ana kubbesinde İsa’nın üç parmağı olan duvar resmi karşılıyor. Baba oğul ve kutsal ruhu simgeleyen bu duvar resmi kilisenin az aldığı ışık sayesinde günümüze kadar ulaşmış.
MÜZEYE ULAŞIM
Müzeye Ürgüp üzerinden ulaşmak mümkün. Açık hava müzesinin karşısında bulunan Kılıçlar Vadisindeki otoparka araçlarınızı bırakarak yürüme mesafesindeki Açık Hava Müzesi’ne ulaşabilirsiniz. Müzeye giriş ücreti 30 TL öğrenci iseniz öğrenci kimliğiniz ile çıkardığınız müze kartı ile 20 TL.
PAŞA BAĞLARI
Vadiden gelen sel suları ve rüzgarın işbirliği sonucu büyüklü küçüklü peribacalarının süslediği Paşabağları’nda, her adımımda masal diyarında hissederek yürümeye başlıyorum. Bir zamanlar keşişler tarafından inzivaya çekilmek için kullanılmış, bu yüzden rahipler vadisi olarak da biliniyor. Peribacalarının arasında dolaştıkça inziva için sessiz huzur veren bir yer olduğunu daha iyi anlıyorum. Peribacalarının ortak özellikleri üst taraflarının altlardan büyük olması bunun nedeni altta kalan yüzeyin daha kolay aşınabilir olması. Bu taşların kayaç özelliği sayesinde kolay oyulabilir olması, birçok insana yaşam alanı oluşturmuş. Bu yaşanmışlıkları geri bırakarak Paşabağları’ndan ayrılıyorum.
PAŞABAĞLARI’NA NASIL GİDİLİR
Paşabağları’nı ücret ödemeden gezmeniz mümkün. Göreme Açık Hava Müzesi’ne 7 km ve Avanos Merkeze 4,7 km uzaklıkta.

Vadiden manastıra Kapadokya


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.