ÜTOPYA VE DİSTOPYA

0
110

Hayal gücünün eşsiz yansıması ve kafamızda canlanan düşünce topluluğu… Hayalimde bir dünya var. Bu bambaşka ve asla olmayacak bir güzelliğe sahip aslında. Baskıcı yönetimin olmadığı, zaman ve koşullar ne olursa olsun savaşın ve köleliğin her daim söz konusu olmadığı ve tüm dünyanın eşit ve adil olduğu bir düşünce… Yani kısacası sadece benim dünyamda ve kafamın içinden dışarı çıkamayacak kadar uzak bir düşünce. Bunun olması için tekrar bambaşka bir yerde sıfırdan bir hayata başlamak gerekir. Üreticiden çok tüketici bir toplumun ve barıştan çok savaş ile cinayetlerin bir arada bulunduğu bu arsız ve alçak topluluktan uzak bir yerde başlamak gerekir.

DÜNYAYI GÜZELLİK KURTARACAK. BİR İNSANI SEVMEKLE BAŞLAYACAK HER ŞEY.

Ünlü bir şairin çok ünlü bir sözünü çivilerle çaktım mağara zamanından kalan bir tablete…

‘Güzellik’

Sahiden nedir güzellik?

Güzellik algısı çok başka bir boyuta taşındı bu dönemde. Güzellik diyince insanların aklına tamamen dış görünüş geliyor. Üstelik bu dış görünüşün dahi standartları var. Kusursuz minik burunlar, dolgun yanaklar, sivri çene, büyük dudaklar ve gözler, büyük kalçalar, ince  bel ve sayamayacağım nice özellikler. İnsanlar bu güzellik ölçütlerine uyabilmek için estetik ameliyatlarından geçiyor. Canının acısını hiçe katıyorlar.

ÜTOPYA VE DİSTOPYA

Oysa şair bu güzelliklerden bahsetmemişti bizlere. Güzellik iyiliktir, saflık ve temizliktir. Güzellik karşılıksız sevgi duyabilmektir. Bir çiçeğe, bir köpeğe gerekirse bir insana bile. Fedakarlıktır güzellik. Güzel insan olmak için kaştan, gözden çok kalbi estetik kılmak gerekir. Ve kalbin bir standartı yoktur. Her kalp başka bir kalbe dokunduğunda oradaki tohumu filizlendirir, ağaçları yeşertir, meyveleri olgunlaştırır, çiçekleri açtırır… Kalpte bahçeler kurar. Güzellik o zaman bir tebessüm ile dışarı yansır.

SEVGİ ZARAR VERMEK DEĞİLDİR, SAPLANTI VE TAKINTI HİÇ DEĞİLDİR.

Çünkü saplantılılar ve takıntılılar ölümü teşkil edecek zarara sahiptir. Şiddetin elçisidir tüm bunlar.

Bir toplum baskıcı bir hayatın kölesi ise özgürlük de yoktur o toplumda.

ÜTOPYA VE DİSTOPYA

OYSA ÖZGÜRLÜK GÜZELLİKTİR.

Her güzel ve özgür düşünce sevgi doğurur ardından. Ve kimseye hissettirmez. Düşünmek yasakken nasıl güzel kılarız dünyamızı? Şairleri, yazarları hapishanelerde mahkum ederken ; tecavüzcüleri, katilleri, ahlaksız düşünce sahiplerini serbest kılarsak nasıl güzelleşir bu topraklar? Engellemek zorlaşır, ucu kulağı tutulmaz işte o zaman.

ÜTOPYA VE DİSTOPYA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.