UMUT

0
1325

Her gün bizi yeniden yaşamaya, hayata inanmaya zorlayan bir güç vardır. Hayatımızın her anında, en sıkışık dönemlerimizde bile içimizde yeşeren küçücük bir umut bile yaşatır bizi. Örneğin hepimiz hayal kurarız. Sonuçta insan hayal ettiği müddetçe yaşar. Her hayal de bir umuttur bizim için. Gerçekleşmesini umut ettiğimizin hayalini kurarız ve kendimizi bir nevi avuturuz çünkü hayat zordur. Bu bir kişi için değil tüm insanlık için böyledir. Kim güllük gülistanlık yaşıyor ki? Nasıl bize sunulanı yaşamak zorundaysak aynı şekilde umut etmek zorundayız.

Etrafınıza bir bakın sürekli asık suratlı olan insan hayattan umudunu kesmiştir ve kendini mutlu etmek için çaba göstermez. Oysa dünyaya pozitif bakan insanların çoğu hayal kurar ve bu şekilde kendini mutlu etmesini bilir. Her şey bizim elimizde aslında. Mutlu olmak da mutsuz olmak da. Sadece bazıları bunu kullanır ve hayatını yaşar. Hani insanlar doğar, büyür ve ölür denir. Aslında bu kadar basit insan hayatı. Peki neden bu kadar kısa bir süreçte kendimizi mutsuzluğa itiyoruz?  Bunun en büyük sebeplerinden biri de hiç şüphesiz yaşadığımız dönem. Kimseye güvenemiyoruz çünkü herkesin gözü bir yerlere gelebilmek için hırsa bürünüyor. Eski insan ilişkileri yok. Kimse zorunlu olmadıkça iletişim bile kurmaz hale geldi. Bu durum ne kadar can yakıcı olursa olsun yaşıyoruz ve yaşamaya devam edeceğiz. Aslında bu da insanların elinde. Herkes bir taraftan kendini yenilemeye başlasa dünya çok farklı bir yere dönebilir. Bu ancak mutlu insan var olursa olur.

Umut edin arkadaşlar ve kendi mutluluğunuzu yaratın. Hayat gerçekten kısa ve bunu en iyi şekilde yaşayalım. Yaşlandığımızda geçmişe bakıp “yaşadık işte” değil “yalnız ne güzel yaşadık” demek istemez miyiz?

UMUT


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.