Umursamaz Hayatın Modern Dergileri

3
400

Günümüzün belki de en büyük sorunu ”umursamazlık” kavramıdır. Günümüz süreli/basılı edebiyat dergilerinde yer alan şiirlerin, öykülerin eleştiri yazılarının düşüşündeki en büyük sorun olarak ben umursamazlığı koyuyorum. Bu durum editörlerin iyi bir şiir veya iyi bir öykünün veya dergi standartlarının nasıl olduğunu belirtmeden yazıya yer vermemeyi seçiyorlar. Dergilerde dönen bir akran durumunun bu konuda çok tesiri oluduğunu düşünmekteyim. Yazılar evet kötü yazılmış olabilir bu konuda eleştiriden çok kötü yazı diyip yazarın umutlarının kırılıp çöpe atılmasına kızıyorum. Umutlar zar zor oluştuğu bir zamandayız. Bu zamanda emek vererek internetin sosyal medyanın başından kalkarak bir adım atılmış fakat yine bu adımlar dünyanın çöplüğüne atılıyor. Sadece nelerin eksik olduğu bir yazı insanlara o kadar umut olabilecekken yapılan umursamazlık kavramı bu konuda devreye giriyor. Sadece dergilere değil bu eleştirim bence bütün mesleklere yayılmış bir umursamazlık hastalığı var. Evet bu duruma bu adı vermek daha uygun olacaktır. Çünkü tembellik gibi umursamazlıkta bir hastalıktır.

Mazi insanlar üzerinde çoğunlukla büyük tesirler bırakmış ve o zamanlar hep aranmış bir haldedir. Nedense eski dergilerde de durum böyle ilerler. Eski karıştırdığımda daha samimi bir ortam sıcaklık hissediyorum. Çünkü her şeye rağmen umut olup her yazıyı ciddiye alındığı bir durum olduğunu düşünüyorum. Yazıların kalitesinin de dergilerden yeterince beslenilmemenin sebep olduğunu varsayabiliriz. Çünkü sonuçlar bu kadar eleştirilir bir halde iken önüne gelen herkes yeni yazılar çok kötü yeni yazarlar çok kötü derken neden hiç kendilerini eleştirmiyorlar. Neden çoğu il ve ilçelerde yazar atölyeleri yokken o şehirden yazar çıkmıyor diye kızılınıyor anlamıyorum.

Bir diğer sorunlar silsilesi olarak şan/ünün ve paranın edebiyatın önüne geçmesi olarak görüyorum. Bu sorun sanatsal kaygıyı en aza indiriyor ve edebiyatı etkiliyor. Bu sorunu kabul ediyorum. Çünkü herkes kendi yaptıkların somut bir delilini arar. Gereken hocalık yapılmadığı taktirde bu durumlar devamını sürdürecektir.

Sizce bu duruma para ve akran kayırma kaygısından başka bir derdi olmayan çok meşhur edebiyat dergileri mi son verecek? Yoksa adı duyulmuş akademisyen veya tanıdık olmadan mail bile atılmasına cevap vermeyen okkalı edebiyat dergileri mi?  Yoksa hiç bir kaygı içine girmeyen online edebiyat dergileri mi? Cevabını bilmiyorum. Ama edebiyatımızda ve hayatımızda umursamamazlık sorunuyla yüzleştiğimizi her alanda gözlemleyebilirsiniz.

Umursamaz Hayatın Modern Dergileri


3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.