Ülke gezi yazısı: Fransa- Lille

0
1944

Yeni bir ülke gezi yazısıyla karşınızdayım. Bu kez doğup büyüdüğüm şehri tanıtacağım sizlere.
şehri ’nın kuzeyinde bulunan bir şehirdir. ’nın en gelişmiş 4. Şehri olmak ile birlikte 2004 yılında Avrupa kültür başkenti olarak seçilmiştir. Ayrıca Belçika’nın sınırında olan en büyük şehirdir. Düşünün öyle bir yakınlık ki arabayla 15 dakika içerisinde Belçika’ya varabilirsiniz. Hatta ‘-Europe’ tren garı sayesinde Brüksel, Londra, Paris, Marsilya gibi hedeflere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
Lille, bu yazıdan önce tanıtmış olduğum Köln şehri kadar büyük ve ihtişamlı olmasada, çok keyifli vakitler geçirebileceğiniz yerlerden biridir.

Lille’ de özellikle gezilmesi gereken birkaç yer var, mesela ‘Vieux-Lille’ (eski Lille) görkemli mimarisi, eski binaları, barları, restoranları, Arnavut kaldırımları gibi birçok özellikleri olan bu sokak gezilmeye fazlasıyla değer. Daha sonra ‘Grande Place’ meydanında bulunabilirsiniz, eski borsa binası, dev büyüklükteki kitap mağazası ve flaman tarzındaki mimarisiyle oldukça dikkat çekiyor. Müze olarak ‘Palais des Beaux-Arts’ (güzel sanatlar müzesi) ve ‘Musée de la Piscine’i ziyaret etmelisiniz kesinlikle. Her ikisi de oldukça tanınan ve harika eserler barındıran müzelerdir.
Alışveriş konusuna gelirsek en iyisi ‘Euralille’dir. Şehir merkezinin göbeğinde bulunan bu alışveriş merkezi 3 katlı olup, sağlık, moda, güzellik, spor, rekreasyon ve dekorasyon gibi tam 120 tane mağazası ve restoranları ile oldukça popülerdir.

Lille’ye gelmişken Fransız bagetini yemeden dönmeyin, ayrıca Fransız peyniri de oldukça meşhurdur, ben hiç sevmem o ayrı konu ?. Fransız peynirleri oldukça zengindir, öyle ki tam 1000 tane çeşidi bulunuyor. Ağır kokusu sızı rahatsız etmez ise denemenizi tavsiye ederim, Fransızlar bayılıyorlar bu peynirlere.

Anlatacak daha birçok yer var, ama ben zaten en önemli ve görkemli olanları sizlere tanıtmaya çalıştım. O halde başka bir ülke gezi yazısında buluşmak dileğiyle.

Ülke gezi yazısı: Fransa- Lille


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.