Uç Kutuplar

0
156

BİPOLAR: çift kutuplu

latinceden ismi gelmektedir.(bi=2, polar=kutup)

nörotransmitterlerin bazı dönemlerde fazla yavaş, bazı dönemlerde fazla hızlı hareket etmesi ile duygusal spektrumlar oluşturan bu rahatsızlık iki uçlu veya manik/ depresif bozukluk olarak karşımıza çıkmaktadır.

bipolar/ iki uçlu/ mani-depresif bozukluk nedir?

adı üstünde iki dönemden oluşmakta olan bu rahatsızlık iki tiptir.

mani: aşırı hareketli dönem

uykusuzluk

aşırı mutluluk

olay merkezinde olma

değerli hissetme

hiperaktivite

aşırı özgüven

hızlı konuşma

halüsinasyon görme

huzursuzluk

fazla ve tutarsızca para harcama

yaratıcılık

sabırsızlık

hipomani: hareketli dönem (yaratıcılık, verimli zaman)

depresyon: aşırı halsiz dönem

sürekli uyku durumu

yorgunluk

halsizlik, keyifsiz hissetme

konsantre zorluğu

suçluluk

iştahsızlık

intihar düşüncesi

rutin işlerini yerine getirememe

çevresi ile sürekli kavga hali

karma dönem: mani-depresif bu iki durumun gün içerisinde değişim gösterdiği ataklardır. birey gülerken ve aşırı mutluyken bir anda keyifsizliğe düşüp ağlayabilmektedir.

  1. tip:bu tipte mani dönemleri daha tehlikeli ve uçlarda yaşanır. ve daha uzun sürer. depresyon dönemlerine göre daha sık gerçekleşmektedir. hatta çok nadir görülse de sadece mani veya çok nadir depresyonla birlikte mani görülen bireyler mevcuttur.

2.tip:hipomeni-depresif                                                                                                   benim de müzdarip olduğum tip ikiye gelecek olursak… manilerin süresi daha azdır. depresyon daha sık ve ağır geçer. hipomani dediğimiz küçük maniler ise kişide yaratıcılığın ve verimli zaman geçirebileceği anların nükse ettiği kısımdır. doğru değerlendirildiğinde çok güzel eserler ortaya çıkarabilirler. tip ikide mani görülmez diye bir şey yoktur. mani dönemi bipolar teşhisi için şarttır.

peki bu hastalık kronik ve genetik midir?

kuşak öncesinden bile genler yoluyla aktarılabilen bir rahatsızlıktır. ortalama 20/25 yaş aralığında ortaya çıkmaktadır. genellikle belli bir olay, tramva sonucu boy gösteren bu rahatsızlık kroniktir.

nasıl teşhis konur?

mani ile boy gösterdiğinde daha kolay teşhis konabiliyorken genellikle depresyon dönemi ile başlayan bipolar rahatsızlığının teşhisi daha zor olabiliyor. bu durumda birey takip altına alınıyor. kişilik testleri, bipolar testi gibi formları dolduruyor ve analiz ediliyor.

erken teşhis neden önemli?

erken teşhis bipolar için çok önemli bir yer taşımakta. hastalık yıl geçtikçe etkisini daha da göstermektedir ve sonu intihara gidebilecek tehlikeli bir rahatsızlıktır. ne kadar erken teşhis konup, ilaçlara ne kadar erken başlatılırsa birey o kadar iyi bir hale gelebilmektedir.

ilaçların düzenli kullanımı önemli midir?

kesinlikle… kişi ilaçları her gün belli saatlerde düzenli olarak almalıdır. ilaçları aksatmaması tedavinin sürecini olumlu etkiler. fakat hastalarda görülen en büyük sorun durumları iyiye gittiğinde iyileştim diyerek ilaçlarını bırakmasıdır. ilaçlarını bıraktıklarında ise tedavi işlevini yitirmekle beraber hastalık şiddeti artarak bireye geri dönmektedir.

bazı bipolar sanatçı ve bilim insanları:

jack london- yazar

robert lowell- şair

marilyn monroe- aktris

mozart- müzik yazarı

newton- bilim insanı

platon- filozof

edgar allen poe- yazar

mark twain- yazar

arda kural- aktör

ve niceleri…

bazı bipolar konulu filmler:

umut ışığım

bipolar

delibal

mr. jones

etki altında bir kadın

bunlardan bir kaçı…

:):

 

Uç Kutuplar


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.