Türk kültüründe Kahvaltı

0
495

Türk kültürün de Kahvaltı

‘’Kahvaltı günün en önemli öğünüdür’’ diye annelerinizden ve babalarınızdan bol bol duyarsınız bu sözü. Aslında bu söz öyle kulak arkası yapılmaması gereken bir söz. Yapılana araştırmalar da gerçekten kahvaltının günü en önemli öğünü olduğunu gösteriyor. İyi yapılan bir kahvaltı ile o gün geçirilen günün kalitesinin artığı gözlemleniyor. İster okul da olsun ister iş yaşamında olsun güne güzel bir kahvaltı ile başlamak bu alanlar da alınan verimi yükseltiyor. Büyüklerimizden duyduğumuz bu sözün aslında ne kadar doğru ve hayatımız için ne kadar önemli olduğunu güzel bir kahvaltıyla güne başlamak gösteriyor.

asxc-300x211

1-coğrafi konumun etkisi

Türkiye bulunduğu coğrafi konumundan dolayı birçok kültüre ev sahipliği yapmış ve yapmakta. Tarihe şöyle bir baktığımızda Anadolu da yaşamış olan medeniyetleri görürüz. O kadar çok medeniyet yaşamış ki   yemek-içmek anlamında hepsi ayrı ayrı şeyler bırakmış. En yakını Osmanlıdan gününüze binlerce yemek gelmiş. Kültürün bu kadar yoğun ve çeşitliği olduğu bu topraklar da yemeklerimizin de bu kadar çeşitli olunmasına şaşılmamalı.

aaa-300x205

 

2-van kahvaltısı

Van kahvaltısı da bu kültürel çeşitlilikten olumlu yönde etkilenmiş ve ülke çapında duyulmasına hatta ünü yurt dışlarına kadar aşmıştır. Van ve çevre yerleşimlerinde ki demografik değimlerden dolayı ve özellikle farklı etnik gruplarının ‘’Van kahvaltısı’’ olgusunun olmasında baş rol oynamıştır. Günümüzde artık büyük şehirlerin büyük restoranlarında bile mönüler de Van kahvaltısını görmek mümkün.

bbb-300x225

 

3-serpme- köy kahvaltısı

Belki de geçmişten gelen bir huy olsa gerek her şeyin böyle bol bol olmasını severiz. Hatta bazen lezzetine değil de bolluğunda görsel olmasına bile önem veririz. Ondan dolayıdır ki ‘’Serpme Kahvaltı’’ diye bir şey vardır. Her şeyin böyle bol bol her şeyden olduğu kahvaltıdır serpme kahvaltıdır. Hatta büyük şehirlerde, şehir e biraz uzak yerlerde kahvaltı da yenilenlerin doğal olduğunu söyleyerek köy kahvaltısı yapıyorlar. Köy kahvaltısı olgusu da şehirler de çıkan bir olgudur. Zaten Anadolu da yapılan asıl köy kahvaltısıdır. Şehirlerde ise insanlara doğal olduğunun algısını vererek köy kahvaltısı denmiştir.

 ccc-300x201

4-Türk kültürün de kahvaltı

Kahvaltı bizim kültürümüzde olan bir yeme alışkanlığımızdır. Anadolu’nun coğrafi konumundan dolayı kahvaltı kültürümüz gelişmiştir. Dünyaya baktığımızda sabahları herkes kolayca geçiştirirken, bizlerin ise uzun uzun kahvaltı yaptığımız, uzun uzun sohbetlerin yapıldığı bir masadır kahvaltı. Bir sürü çeşit kahvaltımız vardır. Evlerimiz de hemen hemen her gün kahvaltı sofrası kurulur. Aslında kahvaltı kültürümüzün başıdır. Kahvaltı milletlerin kültürlerini yansıtır. Türk kültürünün bu kadar çeşitli olması Türk kahvaltısının bu kadar çeşitli olmasından dolaydır.

ddd-300x200

YORUM YAZ!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.