Türk “Komedi” Sineması Hakkında

0
171

Öncelikle bu bir film eleştirisi olmayacaktır. Bu bir kategori eleştirisi olacaktır.

Geçtiğimiz günlerde Recep İvedik 6 vizyona girdi neden girdi? ben de bilmiyorum. Ama aklıma bir yazı fikride getirdi, Türk sinemasının artık neden güldürmediğini sonunda anladım ve evet şimdi size bunu açıklıyorum.

Karakter yapısı

Eski Türk yapımlarını ele alalım mesela “Hababam Sınıfı” filmini, filmde olan karakterler;İnek Şaban,Güdük Necmi,Damat Ferit ve Kel Mahmut gibi ayırt edici özellikleri olan sağlam karakterlerdi peki diğer yeni Türk yapımlarına bakalım mesela Recep İvedik 3’e ailesinden bana isimleri sayabilir misiniz? yada arkadaşlarından birinin adını? cevap basit: hayır eğer bu filmi benim gibi sadece 2 kere izleyip bıraktıysanız aklınızda bazı karakterler kalacaktır.

Aile

Şu klişeyi bir kenara bırakalım yeni Türk komedilerinde aile konusuna çok değinilmez çünkü halkımız aile içinde dönen entrikalardan daha çok şive komedisine gülmeyi daha fazla seviyor. YANLIŞ! Hababam Sınıfı,Süt Kardeşler,Tosun Paşa gibi filmlerde aile kavramı birazcık daha önde duruyor peki, Cumali Ceber ve Recep İvedik filminde aile nerede var?

Şakalar

Eski filmler şaka bazında birazcık daha aşmış filmler tabi onlarla karşılaştırma yapmayı planlamıyorum ama o zamandan bu zaman ne kaybetmiş olabiliriz? durun hemen cevaplayayım edebimizi kaybettik. Yeni filmlerde farketmişsinizdir şive komedisi ve bir çok terbiyesiz komedi barındırıyor eğer eski komedilere bakarsanız bunlar yok. Mesela Cumali Ceber filminde ana karakterimiz tuvalette yapması gereken şeyi balkonda yapıyor ve kimse buna Halil bey bu komik değil demiyor ve filmde duruyor ve cidden komik bile değil aksine mide bulandırıcı.

Recep İvedik filmlerinde de farksız değil 6 filmdir aynı espriler gitti gidiyor hatta bazı şeyleri gömüyorlar da kısa bir örnekle anlatmama izin verin, Recep İvedik 5 tam anlamıyla genç sporculara bir hakarettir bunun başka bir açıklaması bile yoktur

Önemli Not

Buradan komedi filmi yapan oyunculara sesleniyorum,ne olur doğru düzgün filmler yapın biz sizden Jim Carrey performansı beklemiyoruz yeter ki komik olsun,düzgün olsun,edepli olsun çünkü 1.sınıfa giden çocuğa bunları izletiyorsunuz 10 yıl sonra ana bacı küfür eden,serserilik yapan tiplere dönüyorlar farkına varın şunun.

Türk "Komedi" Sineması Hakkında


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.