Tenkit etmek

2
1813

Eleştiri, “bir insanı, bir eseri, bir konuyu doğru veya yanlış yanlarını bulup göstermek amacıyla inceleme işi, ” (TDK).
Biz insanlar, her şeyi, herkesi iyi veya kötü her zaman eleştiriyoruz. Bazen bilip bilmeden, bazen karşımızdakilerin insan olduğunu unutarak, hep eleştirecek bir şeyler buluyoruz. Eleştirmek doğamızda var. Aslında tenkit çok güzel bir şey, her zaman içimizde olması gereken, doğru yolda ilerleyebilmemiz için var olması gereken bir hareket. Fakat biz nedense eleştirinin dozunu fazla kaçırıyoruz, abartarak eleştiriyoruz farkında olmadan.
Hele ki bugünlerde, herkes her şeyi eleştirir olmuş. Sosyal medyalarda bu duruma oldukça fazla rastlıyorum, ve bu beni rahatsız ediyor. Çünkü o klavye delikanlıları eleştiriyi bahane olarak kullanıp, hakaret ediyorlar. Ama bilmiyorlar ki yaptıkları eleştiri değil, bir suç. İşin kötü tarafı da şu, o klavye delikanlıları “eleştirdikleri” kişilerin karşısına koysanız, yazdıklarını birde yüzlerine söyle diye, altlarına yapmaktan ileriye gidemezler.
Herkes eleştirmemeli, en azından bir konuya hakim olmadan eleştirmemeli, ve bu çoğumuzun yaptığı çok büyük bir yanlış; bir konuya hakim olmadan, tenkit . Bu eleştiri ahlakını bilmediğimiz için oluşuyor. Eleştirinin yapıcı olması için bilgi ve birikime ihtiyacımız var. Araştırmalıyız, soruşturmalıyız, okumalıyız, ve en önemlisi düşünmeliyiz ki yapıcı bir şekilde eleştirelim. Zaten bunları yapmadan eleştiriyorsak, bu eleştiri pek işe yaramaz, karşımızdaki insanları üzmekten ve kırmaktan ileriye gitmez. Eleştirmek zorunda değiliz, bilmiyorsak bazı şeyleri, susmak en iyisi. Bilmemek ayıp değil, fakat bilmeden konuşmak,yazmak aptallıktan başka birsey olamaz.

Nedense, eleştiri dediğimiz zaman negatif bir fikir oluşuyor beynimizde, iyi eleştiri o kadar az yapılıyor ki, negatiflik almış başını gidiyor. Güzel gören güzel düşünür diye bir laf vardır, bu bakış açısıyla ilerlesek her şey daha güzel, daha pozitif hale gelir. O zaman, eleştirmeden önce iyice araştıralım, bilgi edinelim, düşünelim, kırmayalım, doğruları ve yanlışları belirleyerek yapıcı bir eleştiriye imza atalım, ve bu hangi konu olursa olsun; spor, moda, siyaset, din vb. O kadar da zor olmamalı değil mi? 🙂

O halde, ben dahil, tüm insanların daha saygılı, düşünceli, bilgili, önyargısız ve yapıcı bir şekilde tenkit etmesi dileğiyle …

Tenkit etmek


2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.