Tembel

0
544

İnsan insanı sınıflandırdırkça gelişmeyecek insanlık. İnsan insanı yargılıyamadığı için ortaya farklılıkları koyuyor. Farklı olduğumuz için özel,özel olduğumuz için güzel olduğumuzu unutuyor. İnsanların daima eşit olduğunu anlatan okul aslında eşitliği bozuyor. Sınıfsal farklılıklara bozmaya başlıyor;maddiyat giriyor araya,eğitimdeki düzen bir anda değişiyor. Tek bunla kalmayıp öğrencileri ayırmaya başlıyor,onları birbirinden koparmaya çalışıyor. ,çalışkan,uslu,zeki,başıboş…

Öğrencileri sınıflandırmak ne kadar doğru olabilir ki,hele ki böyle zekaya değil de ezbere göre eğitim veren bir ülkede. Aklın ve bilimin önemi olmadığı için bu ülkedeki basitlik. Yıllarca Devlet “Adam”ları -Bazı insanlara yakışmayan ünvanlar verilmemeli artık.- eğitime kendi çıkarları doğrultusunda yön verdi. Kalıplaşmış düşüncelere bağlı kalmamızı istiyor. Aslında tembel veya aptal denen bireyler topluma yön verecek güçteler. İşte sırf bu yüzden kötüleniyorlar. Yeni bir yön çizebilir bu aptal dediğimiz insanlar çünkü biz tıpkı onların bizden istediği gibi basitleşiyorken onlar gerçeği görüp farklılıklarını ortaya koyuyor.

Biz bize söyleneni yargılamadan kabul ediyoruz. Çünkü sorgulama gibi bir şansımız yok. Meslek sahibi olma düşüncesi ile ilerlediğimiz için onların yalan yanlış düşüncelerini benimsiyor ve kabul ediyoruz. Kabul ettikçe monotonlaşıyor ve bize her istediklerini yapma şansı tanıyoruz. Kurdun ceylanı son lokmasına kadar sömürmesi gibi bir durum söz konusu. Beynimizdeki doğruları sömürüp yerine çalış ve kazanılan ekliyor. Eklediklerinden biri de kaybetmek ama kimse farkına varmıyor. Çalışıp kazandıklarımızı onların doğruları için feda ettiğimiz sürece gelecekten ve gelişmeye olan inancımızdan kaybediyoruz.

Tembel


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.