Tehlikeye Doğru Çevrilen Pedallar

0
74

Bisiklet, her ne kadar eski günlerdeki gibi olmasa da tekrardan çok kullanılmaya başlandı. Bu yükseliş, bisiklet yolları, parkurları ve hatta çevre yolunun kenarına bile şeritler çekilerek, sürenlere ait bir alan yapılmasına sebep oldu. Deniz kenarında veya bir ormanın içinde rahat rahat bisiklet sürebilme imkanı gerçekten güzel bir çalışma olacak gibi duruyordu. Yapılan bu bisiklet yolları, tamamen bisiklet sürenler için ve güvenli olmak kaydıyla yapılmışlardı. Fakat çevre yollarında bulunan şeritler, araçların kullanımını engelleyecek bir uygulama veya keskin bir ceza yaptırımımız olmadığı için güvenlik kısmında bir hayli sıkıntı çekiyordu. Araçlar, trafikten daha çabuk kurtulmak gibi amaçlarla bu şeridi kullanıyorlar ve bisikletler için büyük bir tehdit oluşturuyorlardı.

Geçtiğimiz günlerde Karşıyaka Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Bisiklet Takımı sporcusu ve yaklaşık iki ay önce Bursa’daki Gran Fondo yarışında birinci olan Zeynep Aslan, antrenman için yola koyulmuştu. Bu esnada karşı şeritten gelen bir kamyonun çarpması sonucunda maalesef ki hayatını kaybetti. Araç kullanıcılarının dikkatsizliği ve çevre yolundaki araçların, daha önce nedeni bilinmeksizin oluşturdukları bu tehdit, yine kötü sonuçlanmış ve gerçek anlamda bisikletler için güvenli bir şerit yapılana kadar devam edecektir.

Zeynep Aslan ve ailesine başsağlığı diliyor ve bisiklet kullananların güvenliğinin artacağı kuralların geleceğini umuyoruz.

Hatırlatma

Araçlarda sağ, sol ve dikiz ayna bulunmaktadır. Bu aynalar, çevre kontrolü için yapılmıştır. Bunları lütfen kullanalım ve dikkatimizi yola vermemiz gerektiğini unutmayalım.

Tehlikeye Doğru Çevrilen Pedallar


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.