Tahılların Anası: Kinoa

0
229

Bugün sizlere özel bir besin kaynağı olan Kinoa’yı tanıtacağım.

2013’ün Birleşmiş Milletler tarafından ”Kinoa Yılı” olarak ilan edildiğini biliyor muydunuz? Yüzyıllar önce İnkalar tarafından tüketilen bu besini gelin hep birlikte inceleyelim.

İnkaları çoğunuz biliyorsunuzdur. Amerika kıtasında çok büyük imparatorluk olan İnkalar tarafından And dağları’nda yetiştirilmeye başlanmış ve hatta dini ritüellerinde ”ana tahıl” olarak yer almıştır. Günümüzde ise ”And darısı” ya da ”Peru pirinci” olarak tanımlanmaktadır.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yüksek proteinli olarak kabul gören bitki her ne kadar tahıla benzer bir görüntüsü olsa da pancar ve ıspanak ile aynı ailede yer alıyor. A, B, C, D, E, K vitaminlerinin yanı sıra demir, bakır, magnezyum, manganez ve fosfor içeriyor. Zengin protein içeriklerine sahip olmasıyla bilinen Kinoa, vücudumuz için gerekli olan bütün temel aminoasitleri yapısında bulunduruyor.

Modern beslenme alışkanlıklarımız da eksik olan çoğu besinler yer almaktadır. Konu minerallere gelince bu eksiklik daha da belirginleşiyor. Çoğumuz yeterince magnezyum, potasyum ve çinko bile alamıyoruz. Kinoa, işte bu mineraller açısından çok zengindir. Hatta magnezyum için en iyi kaynak bile denilebilir.

Magnezyum damarları rahatlatarak migreni önler. 2.tip diyabet ihtimalini azaltır. Sinirler arasındaki iletişimi güçlendirir. Vücut ısısını düzenlemeye yardımcı olur ve sağlıklı kemik ve diş gelişimi için gereklidir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir husus var. Kinoa bitkisel asit içerdiği için bu asit minerallere bağlanarak onları kullanmanızı engelleyebilir. Bu yüzden pişirmeden önce suda bekleterek bu problemden kurtulabilirsiniz.

İşte diğer yararları:

✓ Kinoa, çölyak hastaları için de bir hayli yararlı. Biliyorsunuz ki çölyak hastaları glüten içeren besinleri yiyemiyorlar ve yediklerinde bağışıklık sistemleri ince bağırsaklara zarar veriyor. Kinoa glüten içermediği için çölyak hastaları tarafından rahatlıkla tüketilebilir.

✓ Yüksek miktarda kalsiyum içeren Kinoa, özellikle laktoz intoleransı ve inek sütüne karşı alerjisi olanlarda kalsiyum ihtiyacını karşılamak üzere tüketilebilir.

✓ Demir oranının fazla olduğundan kansızlık çekenler tarafından kullanılabilir.

✓ Glisemik yükü çok düşük olduğundan dolayı kan şekeri problemi ve diyabeti olanlarda rahatlıkla tüketilebilir.

Yüksek lif içeriği ve kolay sindirilebilir olması sayesinde bebeklerin ve çocukların tüketebileceği besleyici bir tahıldır.

 Kinoa, insan gıdası dışında hayvan yemi, böcek kovucu, ilaç ham maddesi olarak kullanılabilir.

✓ İçeriğinde yer alan bir takım enzimlerin dokuların yenilenmesini sağlayarak yaşlanma etkilerini geciktiriyor. Kim bilir belki de İnkaların uzun yaşama sırlarından biri de Kinoa’da saklıdır.

 

Kaynak : 
Bilim ve Teknik Dergisi, Haziran 2013 Sayısı

Tahılların Anası: Kinoa


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.