Sporun İnternet Hali E-Spor

Günümüzde teknolojinin etki ettiği alanlar her geçen gün daha da artmaktadır. Bu artış yanında çeşitli gelişmeleri de getirmiştir. Getirdiği gelişmelerden biri olan E-Spor, günümüzde öğrencilerin en çok ilgi duyduğu branşlar arasına girmiştir.

Kore Kültür, Spor ve Turizm Bakanlığı’nın bir kolu olan Kore E-Spor Birliği, 2000 yılında E-Sporu ülkede teşvik etmek ve düzenlemek için kurulmuştur. Gelişmeler ile birlikte 7 Ocak 2015 tarihinde E-Spor 2.derece Olimpiyat Sporları kategorisine girmiştir.

Elektronik sporlarda en çok rastlanan oyun türleri strateji oyunları, dövüş oyunları, birinci şahıs nişancı oyunları ve spor oyunlarıdır.

Türkiye’nin bilinen ilk E-Spor takımı, 2003 yılında Counter Strike kadrosu oluşturarak başlayan Dark Passage takımıdır. Türkiye’de 2015 yılında Beşiktaş ESK, ardından 2016 yılında 1907 Fenerbahçe E-Spor ve Galatasaray eSports, League of Legends oyunu için E-Spor takımlarına resmi destek vermeye başlamışlardır.

Türkiye’nin ilk profesyonel E-Spor ligi 2015 yılında League of Legends Şampiyonluk Ligi’nde Kış Mevsimi Şampiyonu belli oldu. Volkswagen Arena’da 5000 E-Spor tutkununun eşliğinde gerçekleşen final mücadelesinde, Beşiktaş ve SuperMassive’in çekişmeli mücadelesinde gülen taraf SuperMassive olmuştur.

Türkiye E-Spor Federasyonu, Türkiye’de oyun sektörünün kademeli olarak geliştirilmesi amacıyla 2018 yılında Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde kurulmuştur.

Dünyada en çok oynanan E-Spor oyunu olan League of Legends 2018 Dünya Şampiyonası final maçı, Incheon Munhak Stadyumu’unda 50256 seyirci izledi. Bu final canlı yayınlarda 99.6 milyon farklı kişi tarafından izlenerek rekor kırmıştır.

Dünyayı etkisi altına alan bu spor, ülkemizde ise futboldan sonra en çok seyirci çeken spor dalı konumuna ulaşmıştır. Fazla izleyici ve her geçen gün artan talep sonucunda Bahçeşehir Üniversitesi, Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen seçmeli “Oyun Sektörü ve E-Spor” dersini müfredatına almıştır.

Virüs salgını sebebiyle iptal olan spor organizasyonlarının haricinde olan E-Spor, takım imkanları doğrultusunda turnuvalara devam etmektedir. Twitch ve YouTube platformlarında bu turnuvalar canlı olarak izlenebilmektedir. Sanal dünyada da olsa ülkemizden takımların içinde bulunduğu canlı bir spor organizasyonu izlemek isteyenler için tek organizasyondur.