Spor Gönüllülüğü

0
162

Gönüllülük, kamu yararı için isteyerek ve maddi kazanç olmadan harcanan yapılan işler bütünüdür. Gönüllülük topluma önemli faydalar sağlarken, gönüllülerin kendilerine de önemli faydalar sağlar. Bu faydalar en çok iletişim becerisi, ekip çalışması tecrübesi, sosyal farkındalık ve girişimcilik konusunda görülmektedir.

Spor gönüllüleri, en büyük spor organizasyonu olarak bilinen Olimpiyat Oyunları ve daha birçok organizasyonda büyük rol oynamaktadır. Pekin 2008 / 50.000 Londra 2012 / 70.000 Rio 2016 / 50.000 gönüllü farklı farklı alanlarda görev almışlardır. Böylelikle bir organizasyon için vazgeçilmez bir öneme sahip olmuşlardır.

Ülkemizde ise 2011 yılında sosyal sorumluluk projesi olan Spor Gönüllüleri Projesi, ulusal ve uluslararası organizasyonlarda temsil etmiştir. Ülkemizde ilk kez gönüllüler, 2012 yılında İstanbul’da düzenlenen IAAF Dünya Salon Atletizm Şampiyonası ile görev almaya başladı. Spor Gönüllülüğü konusunda bir araya gelen 10 kişilik yönetim ekibi ile organizasyonda 800 gönüllü görev aldı. Çalışmalar sonucunda ise 2018 Yılından itibaren Sivil Toplum Kuruluşu olarak ‘Gençlik ve Spor Gönüllüleri Derneği’ adı altında çalışmalara başlanmıştır.

Futbol, Atletizm, Basketbol, Kürek, Buz Hokeyi, Yüzme, Su Topu, Maraton, Boks, Motor Sporları, E-spor organizasyonları, Spor Festivalleri, Cimnastik ve Triatlon gibi birçok branşta ve büyük spor organizasyonları Spor Gönüllüleri Derneği ile birlikte yürütülmüştür. Ülkemizde en son düzenlenen, Uefa Super Cup organizasyonunda ise 170 gönüllü görev almıştır.

Benim Tecrübem 

Benim spor gönüllüleri ile tanışmam ise 2016 yılında 38. Avrasya Maratonu ile gerçekleşti. Maratondan bir gün önce neler yapılacağı ile alakalı eğitim yapılmıştı. Ertesi sabah ise 15 Temmuz Şehitler Köprüsü başlayan bu yarışta, çeşitli bölgelerde görev alabiliyorduk. Seçim hakkı tamamen gönüllüye ait. Fakat ben başlangıç bölgesinde görev aldığım için benimle birlikte yüzlerce gönüllü arkadaşım sabahın ilk ışıklarında görev yerimizde olmuştuk. Yarışa elit sporcular başlamıştı. Yani hedefi olan sporcular. Sonrasında kısa mesafede yarışan elit sporcular ardından da halk koşusu başlamıştı. Halk koşusu, maratonun renkli bir organizasyon olması için çok güzel bir yarıştı. Futbol topu oynayarak, ailecek, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının sloganlarıyla, giyim sektörü reklamı için koşan hatta yeni evlenen bir çiftin dış çekimi amacıyla geldikleri renkli bir tecrübe oldu. Herkesin başlangıcı bittikten sonra köprü bize kalıyordu. Sayısız hatıra fotoğrafı çekilme fırsatımız olmuştu. Bu tecrübeyi sporla ilgilenmiyor olsanız bile yaşamanızı tavsiye ederim.

Sporda Gönüllülüğün Kazançları

  • Organizasyonların yapısını öğrenme konusunda,
  • Sporun yöneticileri ve antrenörleri ile birlikte çalışıp, tanışma fırsatı,
  • Gönüllülük sonucunda kazanılan sertifikalar ile öz geçmişe uluslararası bir organizasyonda görev alma eklenebilmesi,
  • Sporcular ile konuşup tanışabilme,
  • Organizasyonlar uluslararası olduğu için yabancı dil geliştirme veya pekiştirme konusunda katkısı,
  • Gönüllülerin çoğu öğrenci olduğundan diğer okullardan da arkadaş edinme fırsatı,
  • Bulunulan organizasyonlarda verilen tişört vb. eşyaları hatıra bulundurabilme,
  • Ve daha birçok katkısı bulunmaktadır.

Organizasyonların Verileri ve Spor Gönüllüleri Kaynağı : https://www.sporgonulluleri.com/biz-kimiz

Spor Gönüllülüğü


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.