Sözde Tanışma

0
41

İnsanları tanıma konusunda ne kadar başarılıyız ?

Bir insanı tanımayı ; o kişinin adını, soyadını, nerede yaşadığını öğrenmek sanıyoruz ve bu kolayımıza geliyor. Çünkü bir konuda derine inmek çaba ister, önem sıralamanızda o kişi çok yukarıda değilse derine de inmezsiniz. Yüzeysel bilgileri alıp o kişiyi tanıdıklar kategorisine yazarsınız ama tanımıyorsunuz.

Birbirini tanımayan insanların kurduğu diyaloglar yüksek risk barındırmaktadır. Çünkü karşı tarafın hangi kelimeye ne şekilde tepki vereceğini bilemezsiniz. Tanımadığınız insanlarla konuşurken kelimelerinizi bu süzgeçten geçire geçire kullanırsınız. Normalden daha kibar olup herhangi bir sorunla karşılaşmaktan kaçınırsınız.

Güya tanıdığınız insanlarla konuştuğunuz zaman işler tam tersine döner, samimiyetten kaynaklı olarak çok daha rahat bir şekilde konuşursunuz. Kelimelere dikkat etmeden , tepkileri önemsemeden iletişimi sağlarsınız. Ancak beklenmedik soğumalar veya kırgınlıklar oluşabilir , çünkü tanıyorum dediğiniz kişiyi aslında tanımıyorsunuz. Tanımak için uğraşmadığınız insanların tepkileri sizi şaşırtacaktır, neden böyle oldu ki demeden duramazsınız herhalde. Cevabı bildiğiniz için hatanızla başbaşa kalabilirsiniz. Ya tembelsiniz ya da korkak.

Bir insanı tanımak ; saatlerle veya günlerle ölçülebilecek bir süreç değildir . Yıllarca süren ve hiçbir zaman tamamlanamayan bir uğraştır. Siz o insanı tanımaya çalışmaktan ne zaman vazgeçerseniz, o zaman ipin ucu kaçar ve kendinizi hiçbir şey bilmeyen bir noktada bulursunuz. Derine inmekten , orada göreceklerinizden korkmayın. Korkutucu olan bilmemektir, bilmekten kaçınmaktır.

Sözde Tanışma


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.