Sosyal Medya ve Stalk

0
1245

Son yıllarda hayatımız vazgeçilmez bir parçası olan gün geçtikçe bağımlılık yaparak devam etmekte.Yaklaşık 10 yıl kadar önce Medya çılgınlığı bu denli fazla ve yoğun değildi.Önce Facebook ardından Twitter,İnstagram,Foursquare derken artık herkesin  hayatına kolayca ulaşabilir olduk.

Yapılan araştırmalar insanlar sadece sosyal medyada birbirini takip eden ama yüz yüze görüşmedikleri arkadaşları,kendine sorulduğunda her şeyi bilip o kişiyle görüşmüş gibi hissediyor.Yani aslında giderek yalnızlaşıyoruz.Sadece haber almak fotoğraflarına ‘like’ yapmak o kişiyle olan samimiyetimizi canlı tutuyor hissi veriyor.3 ay görüşmediğiniz bir arkadaşınızla sosyal medya sayesinde bu süre insanlara daha kısa hissi veriyor.

Sosyal Medya bu kadar yaygınlaşınca birçok firma artık bunu görmezden gelemedi.Bende bir Sosyal Medya Uzmanı olarak çalıştığım için sizlere ‘’ hakkında ip uçları vermek istedim. nedir?Nasıl yapılır?Neden yapılır?Yapılmalı mı? kısaca bir kişinin başka bir kişiyi sosyal medya platformlarında araştırması,incelemesi ve gözetlemesi anlamına geliyor.Ve en önemlisi bunu kendi kimliği ile yapmaması. Fake bir hesap yada arkadaşlarının hesaplarından (ki bunu asla önermeyiz) yapmasıdır.Yada kişisel bilgisayarlarından bir hesap açmadan takip etmesidir.Aslında her şey meraktan,insanları daha yakından tanımak için yaparız ’ı yada sadece yapmış olmak için yapılır.Dikkati elden bırakmamakta fayda var tabi bütün bu işleri yaparken bir anlık bir hata bazen hoş olmayabilir:) Telefon üzerinden yapmayı ben hiç önermiyorum.Şayet yapacaksınız tek el kullanmak çok önemli ve olası bir hatayı önler benden söylemesi.Ve şunu unutmamak gerekir emek ister,fake hesap bile olsa bir süre ilgilenmeniz ve paylaşım yapmanız gerekir.Tabi bütün bunlara değer bilgiler öğrenip yolunuza olumlu yada olumsuz devam etmeniz önemli.Değdi bütün çabama diyorsanız sorun yok,sonun da üzülen taraf olacaksanız aman uzak derim ben:)

Sosyal Medya ve Stalk


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.