Sonbahar

0
724

 

Sararmış yapraklar hasret yüklü sevdalara gebe…

ayrılık mevsimi diyorlar ya, öyle bir şey yok. Denk gelmiştir o. zor zamanların habercisi. İnsana dirayetli olması gerektiğini hatırlatır. Çünkü kendisinden sonra gelecek mevsim çok kuvvetlidir. İnsan zor zamanlar yaşayabilir, bunlar tabii şeyler elbette ama yıkılmamalıdır. Her şeye rağmen güçlü kalmalıdır.

Dedim ya Sonbahar da ayrılık diye bir şey yok ve yaprakların her biri bir sevdaya gebe. Yaprağın solup yere düşmesi bir ilişkinin biteceği anlamına gelmez. O yaprak düştü ise eğer yerine daha güzeli geleceği için. Nasıl ki insanoğlunun takdir edilmiş bir ömrü var, onlar da öyle.

Bir yerin ağrır, ilaç alırsın, ağrı önce şiddetlenir sonra geçer. Seversin, bir yerde tıkanırsın, belki tam bitecek derken her şey daha güzel oluverir. Ne demiştik? Sonbahar’dan sonra gelen mevsim çok kuvvetli bir mevsimdir. İliklerine kadar yaşarsın. Peki ya o kuvvetli mevsimden sonra gelen baharı hiç düşünmediniz mi ? Cıvıl cıvıl kuşlar, rengarenk çiçekler, yemyeşil yapraklar…

İnsan aciz bir varlık, düşe kalka öğrenir hayatı. Düşmeyen insan mı olur hem ? Marifet yeniden ayağa kalkabilmekte, yeniden tutunabilmekte. Bir ilişkide sıkıntılar oluyorsa bu onların biteceği ya da derhal bitmesi gerektiğini göstermez. Çabalamalı. Önce kurtarmak için uğraşmalı. Gercekten sevenler için engel var mıdır? ASLA !

Söylüyorum size, yaprakların düşüşüne aldanmayın. Düşen her yaprak bir umuttur. İstiridye bile inciyi çıkarırken ne sancılar çekiyor. Ufak pürüzler elbette olacak. Olacak ki ilişki kuvvetlensin. Hâlâ bir şeyler ters gidiyorsa işte o zaman kendimin ve karşımdaki insanın bu sevgideki samimiyetini sorgularım. Sevgi öyle basitsenecek bir duygu değil asla, her ne kadar günümüzde bu hâle getirseler de. Sevgi insanı bağlayan yegâne duygu. Ne diyor Üstad Necip Fazıl “İnsan sevme hissini israf etmemeli. Kim ne kadar sevilmeye lâyıksa onu o kadar sevmeli.” Sevmek bizim elimizde. Bizim elimizde olmayan tek duygu AŞK. O zaten bambaska bir şey.

Ne diyorduk? SEVMEK… İnsan kendine zarar verecek şeylere tutunmamalı. Ona zarar veren bir insanın ona asla yararı olmaz ya da içkiyi seven bir insana bu sevgi bir şey katmaz. Aksine alacakları vardır ondan. Yağmuru sevmeli mesela… Ben yağmurda ıslandığım zaman her bir damla ile tüm sıkıntılarımın akıp gittiğine inanırım. Sonsuzluğu temsil eden masmavi gökyüzünü sevmeli. Bulutları sevmeli. Hayallerimi bir buluta koyar kendimin ise onlara yön verebilmek adına rüzgar olmam gerektiğine inanırım. Okyanusu sevmeli mesela. Onu  gibi derin olabilmeli, herkese kucak açabilmeli.

Demem o ki Sonbahar’ı sevin ? Daima dirayetli olmanız gerektiğini hatırlayın. Boş sevgilere kapılıp sevginizi israf etmeyin ve sevginiz de samimi olun. Hemen pes etmeyin. Bir yerlerde size ihtiyacı olan birileri mutlaka vardır. Ayakta kalmak zorundasınız. Sevdikleriniz için…

Sonbahar


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.