Sokaklarda Seni Buldum

0
396

Solgun görünüyordu o gün. Bu gri şehirle özdeşleşmişti; yağmur yağmaya yüz tuttuğunda kararırdı göğsü, güneş açıverdi mi al al olurdu kırışık yanakları. Yıllardır buradaydı, sabahı akşamı birdi. Uyanır iki lokma peynir atardı ağzına ardından yadigar pikabına koyduğu 45’lik ile mest olurdu. Zeki Müren ‘Gözlerin doğuyor gecelerime’ derken aklı giderdi Bade hanımla ettikleri susmak bilmedikleri ikindiyi bulan kahvaltılarına. Alırdı fotoğrafı karşısına fakat hiç gözgöze gelmezdi onunla. Perdesini aralar aşıkları izler, onlar olurdu. Demir asansöre bindi mi zamanda yolculuk başlardı şimdi. Bedri bey yaşına göre karizmasından asla ödün vermeden Beyoğlu sokaklarında.salınırdı. Onun sokakları buralar kaldırım taşlarından, eski kiliseden bile daha çok gördüm, geçirdim, ezildim derdi hep.

Bir yerlere yetişenleri, koşturmaları anlayamazdı. Hayat bu koşuşturmaca için oldukça uzundu Bedri beye göre. Aceleler içinde kendimizi kaybediyoruz; sevdiklerimizi, anılarımızı kah bir vapurda, kah bir çocuk parkında, kah evin en gözle görülür köşesinde kaybediyoruz derdi. Oldu olası koştuğu bu yolları aceleyle yürümekten nefret ederdi artık.

Hele Bade hanım göçüp gittiğinden beri ne trompetiyle barıştı yıldızları ne o çok sevdikleri türk kahvesi fincanları ile… Kalmadı onda kimsenin ve hiçbir şeyin kırk yıl hatırı.

Müzik ile ses ile bulmuştu bu yaşına kadar yolunu, şimdi ise duymamak içi onları direniyordu aryaya dönüşen Beyoğlu’nda. Kılıfına sararken trompetini çatlayan dudaklarını yalayıp bu emeği son görüşü olmadığına emindi fakat o gün bir türlü gelmedi.

Usul usul yürüyüp dar sokaklardan Tünel’e doğru gidiyordu. Koca Galata’nın gölgesine isyan edercesine bakıp “Hangi sokak hangi rüzgar kavuşturacak bizi?” dedi. Derin mavi gözleri hapsetti tüm gölgeleri bir buğu olup gözlüğüne yağdı Bedri beyin. Gitti, gitti şimdi o günler, sen dönmeyeceksin Bade hanım o kılıf asla sıyrılmayacak geçmişten.

Her gün geçtiği sokaklar ve taşları takip ederken kendini finüküler de buldu. Dalgındı aklında asla son bulmayan bir düşünce vardı, çarpanlara aldırmıyor fakat o kimseye dokunmamak için hiçbir çaba sarf etmeden başarıyordu bunu. Bir ses onu kendine çekiyordu, doğuştan işitme engelli bir bebeğin annesinin sesini ilk defa duyuşu gibi bir histi.

Gençti çok genç, kıvırcığa yakın dalgalı dağınık saçları kendisini hatırlattı ona. Parmaklarının hareketlerine saklandı, Bade hanımla Emirgan’dan Kuzguncuk’a oradan Sarıyer’e koştu hasretin bir tekmesi ile sarsıldı. Kendisiyle göz göze… Trompetini yere bırakan genç Bedri beyin yanına yaklaştı kendisini tanırsa teslim olurdu Bedri bey; tek dileği oradan uzaklaşmaktı. Beceremedi.

Elini uzattı “Efendim merhaba kendimi takdim edeyim ben Metin. Sizin trompetiniz ile büyüdüm 20 yaşıma kadar dinleye dinleye belledim her şeyi. İlkin hayal sandım sizi, bunu elime aldığımda aklım başımdam uçup gidiyor sanki, bir an açtım gözümü, siz…” Gencin sözünü Bedri beyin gözyaşları kesti. Yoksa daha ne çok anlatacağı vardı.

Evin yolunda tek bir düşünce gezdi aklında her birinden sıyrılan kılıftan çıkan geçmiş, trompeti. Evladıydı Bedri beyin o, Bade hanımdan tek yadigar değildi fakat tüm anıları onun sesinde saklıydı.

Okşadı onu tuşlarını tek tek, gözlerini kapattı ve oradan asla dönmek istemedi. Kulağına bir isyan takıldı onca özlem arasında ‘Bunca zamandır neredeydin Bedri?’ Bade’sinin sesiyle sarhoş oldu Bedri bey ve soluğu kesilene kadar terk etmedi onları, bir daha…

Sokaklarda Seni Buldum


Önceki İçerikEnerjini Şarj Et!
Sonraki İçerikYaz Yağmuru
Yalnızlığı iki satır arasına saklayıp yanına yanaşamayan bir kız, Dinozorlar tavuk mu oldu sorusunun cevabını arayan bir Moleküler Biyoloji ve Genetik öğrencisi, Yağmur adını taşımayı sevdiği kadar altında yürümekten haz etmeyen bir çelişki, aşk benim bahçemde yeşermez sanıp dünyanın en ela gözlerine aşık olan bir kalp… Ben yanınızda oturan arkadaşınız, azarını taze yediğiniz anneniz, başınızı sıvazlayan babanız, sokakta omuz atıp aldırmadan gittiğiniz kişi, ben iç sesiniz. Ben yalnızca Yağmur’um. MERHABA!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.