Siz Hangi Elemente Aitsiniz ?

0
79

Burcunuzdan, yeteneklerinizden, manzarasını sevdiğiniz yerlerden bağımsız ancak bir yerde de ilişkili bir soruyla geldim. Siz hangi elemente aitsiniz? Yerkürenin çağıldayan şarkılarını, su söyler. Bastığınız yerde açan çiçeklerin şefkati, topraktan gelir. Ciğerlerimizi kuş misali havalandıran yegane güç havadır. Aşktan öfkeye tüm şiddeti volkanlarında taşırken, bu gezegeni terleten ise ateşin dansıdır. Hangisine ait olduğunuzu öğrenmek için hoşgeldiniz.

Su

Dudaklarınızda tuzun tadı, öfkenizi ve hüznünüzü yıkayıp götüren, bedeninizi emanet edebileceğiniz kuvvette bir okyanustasınız. Dalgaların beyaz köpükleri, bir duvak misali başımızdan geçiyor. Ne kadar derinde, ne kadar uzakta, ne kadar sonsuzlukta olduğunuzun bir önemi yok. Kalbinizi acıdan ve kederden temizliyorsunuz. Safsınız. Doğduğunuz gün kadar. Aklınız bomboş ve bulutlar gökyüzüne oturmuş, sizi seyrediyor. Kollarınızı ve bacaklarınızı çırpmıyorsunuz. Sadece su ve siz varsınız. Kulaklarınız, derinlerin uğultusunda saklı bir fısıltıyı dinliyor. Geri kalan her şeye sağır ve her kaygıya körsünüz.  Ağzınız kapalı, nefesiniz burnunuzdan giriyor. Okyanus aralıklarla yüzünüzden okşuyor, aldırmıyorsunuz. Korkuyla hiç tanışmamışsınız gibi. Gözyaşlarınız, bu okyanusu büyütmekten başka bir sebeple akmıyor. Eğer kendinizi suya bu kadar güvenirken hiç çekinmeden hayal edebiliyorsanız, çaresiz hissettiğiniz her an kendinizi ıslak kumları arşınlarken düşlüyorsanız, siz suya aitsiniz.

Siz Hangi Elemente Aitsiniz ?

 

Balkonunuzda çiçekler, suyuna vitamin karıştırdığınız ve yeni filizler için eskilerini budadığınız yeşil bir çocuk. Parfümünüzde kokusu, bir ormana gittiğinizde ayakkabılarınızı çıkarmaktaki heyecanınız. Çocuksu ancak bir o kadar da bilge. Tek bir papatyanın ezilmesinden dökmek, çam ağaçlarının gölgesinde güvende hissetmek. Bir kuşun cıvıltısında, hiç duymadığınız o masalı dinlemek gibi. Güneş, toprağın üzerinde sıcacık uzanırken, parmaklarınızın arasında kurumuş yaprak hışırtıları. Ayak bileklerinizi gıdıklayan taze çimenler. Omzunundan intihar edip, bir lalenin üstünde hayat bulan kelebek. Gündüzü yer yer geceye çeviren ulu ağaçlar. sonrası gelen toprak kokusu. Cennetin böyle koktuğunu düşlemek suç mu? Elinizin ve ayağınızın çamur olmasından çekinmemek, herkesin pis dediğine, doğada pis yoktur diyebilmek. Sessiz ve gürültülü, sakin ve karmaşık. Tek bir denge ipinde bin farklı serüven. Sırtınızda bir çadırla girdiğiniz ormanda, çadırınıza girmeden geçirdiğiniz zaman dilimi. İçinize çektiğiniz her bir kokuda özünüzü hissetmek. Topraktan gelmenin minnettarlığı ve toprağa karışmanın sakin bekleyişi. Eğer karanlık üzerinize çöktüğünde, sırtınızı dayayacak bir ağaç arıyorsanız, yediğiniz meyvenin çekirdeğini filizlenirken hayal ediyorsanız ,siz toprağa aitsiniz.

Siz Hangi Elemente Aitsiniz ?

Hava

Derin bir nefesi hızlıca alıp, yavaşça vermek bütün düşüncelerinizi düzene sokar. Sis, bazıları için gizem perdesidir. Sizin lügatınızda, etraf daha görülesi bir hal almıştır. Bulutların yeryüzüne armağan ettiği her şeyi seversiniz. Karın beyazında neşe duyarken, yağmurun soğuk dokunuşlarında yıkanırsınız. Rüzgar tatlı tatlı eserken uyuyakalır, lodos geldiğinde heyecan duyarsınız. Biraz dengesiz biraz deli olduğunuz söylenir çünkü siz ne zaman kasıp kavuracağı belirsiz o tatlı rüzgarsınız. Öfkeniz ani ve korkunç, sevginiz huzur dolu. Gök gürültüsü en güzel bestedir belki, dinlemeyi bilmeyenlere üzülürsünüz. Yuvanızın camlarından bir tanesi dahi olsa, hep açık. Arabanızın camı, hep yarı inik. Perdelerinizin uçuşurken ettiği dans, en güzel vals. Siz hem yüksekte hem alçaktasınız. Kanatsız uçabilirsiniz ancak bir kez kalkışa geçerseniz, asla inemezsiniz. Belki bundandır, ayaklarınız yerde gezersiniz. Gidilecek çok yer var ancak kalacak çok süre yok. Sevdiğiniz kimseleri, sevdiğiniz şeyleri, gökyüzünde gezinen her şey gibi yanınızda taşırsınız. Sakinliğinizden ve kızgınlığınızdan kimse emin olamazken, yıldırımlarınızın parıltısından herkes çekinirken, siz olmadan yaşanmayacağını da herkes bilir. Eğer en sıkışmış dertleriniz, taze havada uçup gidebiliyorsa, yenilenmeniz için balkonda bir çay gerekiyorsa, siz havaya aitsiniz.

Siz Hangi Elemente Aitsiniz ?

Ateş

Kalkıştığınız bir işin sonu gelmeden durmuyorsunuz. Sevdiğiniz bir insanın sizden haberi olmadan uyuyamıyorsunuz. Kıskandığınızda müdahale etmeden duramıyorsunuz. Affederken ağlıyor, affetmezken bas bas bağırıyorsunuz. çok seviyorsunuz mesela ancak kışın bir battaniyenin altında olmaya da bayılıyorsunuz. Sıcak çikolatanızı sevdiğinizle, kahvenizi yalnız, çayınızı ailenizle içmek gibi kategorileriniz var. Ama bunların hepsi önemsiz çünkü delirebileceğinizi düşündüğünüzde, soğuk bir şeyler içiyorsunuz. İçinizde hiç durmadan yanan bir ateş olduğunu hissediyorsunuz. da size sık sık, sakin olmanızı söylüyor. Bilmediğiniz şey, siz ateşin kendisisiniz. Kırgınlıklarınızda kül gibi, sevinçlerinizde kıvılcım gibisiniz ancak her an bir çakmak sesinde, daha güçlü alevlenirsiniz. Sizi sevmek hem sıcacık hem tehlikeli olabilir. Isıtırken yakarsınız. Sanki bütün duygular herkes için bir porsiyon gelirken, size bir kazan geliyormuş gibi. Sakinliğiniz mavi alevler misali, kısacık lakin karanlığa düşseniz dahi aydınlatırsınız. Ateşten bir yol düşünün. Ayaklarınız çıplak. Bu yoldan geçerseniz canınızın inanılmaz derecede acıyacağına garanti verdiler. Diğer yolda hiç ateş yok ancak buz tutmuş. İnanılmaz yavaş yürümek zorundasınız. Zaman zaman durup, beklemek zorundasınız. Ancak ayaklarınız yanmamış olacak. Ne kadar düşünürseniz düşünün, kendinizi ayaklarınızı yakarken bulacaksınız. Çünkü siz yangınlardan geçerken aldığınız tüm yaraların izleriyle dolusunuz. Beklemekten, sabretmekten, şüphe duymaktan, tedbir almak zorunda olmaktan hoşlanmıyorsunuz. Nihai sonuca varmak için hep heyecanlısınız. Heyecanınız sizi nereye götürürse götürsün, tutku dolu arayışınız gibi, yıkıcı öfkeniz gibi, kocaman aşkınız gibi, onca gereksiz yarayı bile bile alarak devam edersiniz. Belki gün olurda buz üstünde gitmeye karar verirseniz, onuda eritirsiniz. Siz bir türlü sakin olamayan, söndürmesi sabahı bulan o kamp ateşisiniz. Dansınız büyüleyici ve etrafınız sıcacık. Eğer zorluklar bir fırtına olup estiğinde, kendinizi çaya şeker atarken ve birilerinden telefon beklerken buluyorsanız, siz ateşe aitsiniz.Siz Hangi Elemente Aitsiniz ?

Siz Hangi Elemente Aitsiniz ?

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.