Siyah Kuğular

0
620

Hayatımız da birçok kavram farklı anlamlar taşıyor olsa da aslında ortak bir noktada buluştuklarını gözden kaçırdığımızı söyleyebilirim. Güvensiz bir insan ile, güvenli bir insanın ortak noktasının olması gibi.  Veya Egoist bir insanın var oluşu ile paylaşımcı bir insanın ortak varoluşu gibi. Bu örnekler gibi binlerce ayrı görünen kavramları ortak bir noktada buluşturan şey nedir?

Her ne kadar bu örneklerin var oluşumuzda katkısı olduğunu düşünmesek te hepsinin ortak noktası hayatımızda ki süreçlerde önemli bir rol oynamalarıdır. İş hayatında, okul hayatında veya özel yaşantımızda büründüğümüz tüm kavramlar hayatımızın süreçlerine doğrudan ve dolaylı, olumlu veya olumsuz sonuçlar olarak etki eder. Yaşadıklarımızdan öncesi, kişisel düşüncelerimizin oluşmasına etken olan kavramlar üzerinde çok durmasak ta, sonuçlara yansımasının büyük olduğunu bire bir yaşayarak görüyoruz. Bu tarz belirsizlikler ile karşı karşıya olduğumuz, içinde çıkmaya çalıştığımız çatışmaların büyümesine, içerisinde bulunduğumuz sosyo-ekonomi şartlar doğrudan tesir göstermektedir. Ön görülemeyen tüm etkenler “Siyah Kuğular” dır.

Siyah Kuğu, Nassim Nicholas Taleb’in 2007 yılında yazdığı, Siyah Kuğu: Olasılıksız Görünenin Etkisi adlı kitapta orta koyulan bir terimdir. Bu benzetme, etrafımızda gördüğümüz veya duyduğumuz tüm kuğuların beyaz olması nedeniyle, siyah bir kuğunun var olma olasılığını hayal etmenin ne kadar zor olduğunu anlatıyor. Bizim şuana dek siyah bir kuğu görmemiş olmamız, siyah bir kuğu olamayacağı anlamına gelmiyor.

Siyah kuğu örneğinde olduğu gibi, gözlemlenebilen geçmiş, yukarıda belirttiğim kavramların gelecekte doğuracağı sonuçlar konusunda net bir ipucu vermemektedir. Doğru bir insan, yanlışı. Yanlış bir insan doğruyu seçebilecek konuma gelebilir. Egoist bir insan paylaşımcı. Paylaşımcı bir insan egoist olabilir. Kavramların sonsuza kadar aynı şekilde insanların bir parçası olarak kalabileceği düşüncesinden sıyrılmalıyız. İnsanların, zaman içerisinde değiştiği gerçeğini de göz önünde bulundurursak, kişiliğimiz ile ilgili tüm olasılıkları gözden geçirmeliyiz ve oluşabilecek tüm fırtınalara hazırlıklı olmalıyız.

Ortak noktada buluşan, kavramlar dünyasını kullanarak, insanlara karşı önyargılarımızın arkasında saklanmaktan vazgeçelim. Herkes bir şansı daha hak eder. Herkes değişimin bir parçası olabileceğini gösterebilir. Kötü diye insanları dışlamak yerine, sahip çıkmalıyız. Çünkü; iyi diye sandıklarımızın bir sabah kötünün kötüsü olarak uyanabileceği ihtimalinin olduğunu çok iyi biliyoruz.

İnsanları sınıflandırmadan önce tüm ihtimallerin hayalini kurmanız dileği ile…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.