Sigmund Freud – Savaş ve Ölüm Üzerine Düşünceler

0
282

İki adet hayal kırıklığı vardır Freud’un Savaş ve Ölüm Üzerine Düşünceler adlı kitabında. Birincisi savaşın hayal kırıklığıdır, bir diğeri ise ölüm karşısında mecburi değişen tavrımızdır.
Savaşın hayal kırıklığı
Savaşın hayal kırıklığına bilim yol açmıştır. Düşündüğümüz kadar masum olmayan bilim Freud’un sözleri ile şu şekilde ifade edildi. Bilimin kendisi bile kararsızlığını kaybetmiş durumdadır ’. Çünkü bilim, savaş için silah yapmıştır. Düşündüğümüz zaman gerçekten bilimin bazı alanlarda ne kadar acımasızca ve umursamazca kullanıldığını görebiliyoruz. Bilim insan eliyle kirletilmiştir, kirli ve kanlı işlere bulaştırılmıştır.
Savaşın hayal kırıklığının bir nedeni insanların, savaşların hiç bitmeyeceklerini düşünmeleridir. Irk savaşları, medeniyet savaşları dahi gelecekte bir süre daha insanları meşgul edecektir ve kolaylıkla da tarihten silinmeyecektir.
Freud’a göre de insanın olduğu yerde savaşlar tükenmeyecektir. Ancak bu hayatta her şey ihtimaller dahilindedir.
Medeni bulduğumuz uluslar bile Freud’un bakış açısı ve yorumlayışı ile pek masum sayılmazlar. Sözde medeni ve medeniyet sahibi olan bu devletler ilgiye ve yardıma muhtaç olan uluslara yardım etmiyor onun yerine onları kendisine bağımlı hale getiriyor.
Sigmund Freud - Savaş ve Ölüm Üzerine Düşünceler

Sigmund Freud - Savaş ve Ölüm Üzerine Düşünceler


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.