neden seyahat etmiyorum ?

1
1087

insanlar ederler? bazı insanlar için bir ihtiyaç dan ziyade bir duygudur? aslında ilk sorunun çeşitli cevapları vardır. sizde tahmin ettiğiniz üzere iş için eğitim için için gibi bir sürü örnek verilebilir. ama burada ki asıl önemli soru ise bazı insanlarda seyahat bir duygu haline gelmiştir, işte bu duyguya sahip iseniz sizde seyahat etmek için her şey yapanlardansınız.

İnsanlık tarihinde vardır seyahat. Göçler buna en güzel örnektir. Ya da ticaret yapmak amacıyla oradan oraya giden tüccarlar da buna bir örnektir. Aslında seyahat etmek insandan insana göre değişse de bence iki türlü seyahat vardır bunlardan birincisi zorunlu diğer ise keyfi. Tabi ki benim en sevdiğim keyfi olan. Yani kafanıza göre seyahat etme. Zorunlu olan seyahatler genellikle iş ve eğitim için olduğundan keyifli gelmez. Dünyada seyahat etmek için imkanlar o kadar gelişti ki bunu bir 50 yıl önceyle karşılaştırdığımızda gerçekten uçurumlar var. Ama burada benim asıl bahsetmek istediğim olay bundan 50 yıl önce ki imkanlarla bile seyahat eden insanlar olduğuna göre bugün kendimize bahaneler  üretmek ne kadar içler acısı bir durum. Çünkü kendinizi 50 yıl önce hayal edin ve gezme fikrini o zaman düşününün. O zaman için imkansız gibi görünebilir. Tabi o yıllarda da gezen insan sayısı, dünya turu yapan insan sayısı azımsanamayacak kadar azdı.

Benim kişisel fikrim bu yıllarda gezme kararını aldığında uygulama boyutuna gelince bahane bulmak gerçekten içler acısı. Karar alın ve yola çıkın. Yapacağınız seyahatlerin şekli önemli değil.

Günübirlik bile olabilir. Sadece çıkın. Düşünüyorum da 50-100 yıl önce bunları yapan insanların imkanlarını ve şimdi bakıyorum elimizin altında ki imkanlara da gerçekten böyle şeylere sahip iken bunları yapmamak 100 yıl önce bunları yapan insanlara ihanettir.

Korkmamak lazım aslında. hayatımızda risk almamız gereken dönemler olur. Seyahat de bir tür risk alma durumudur. Tabi yapacağınız seyahat şekline göre değişir ama her türlü seyahat de risk bulunur sonuçta. Bazen olayları akışın bırakmak en iyi seçenektir. Zamanınız, cesaretiniz ve en önemsizi biraz paranız varsa atın kendinizi.

ve kendinize şu soruyu sorun ” neden seyahat etmiyorum? ”

neden seyahat etmiyorum ?


1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.