sevmek

0
404

. Onca şairin, yazarın, filozofun sözlerine, düşüncelerine konu olan . mu demeli buna, eylem mi ? Ya da duyguların eyleme dönüştürülmüş hali mi ? Bilemiyorum, tartışılır herhalde.

Sizce insan karşısındaki insanı mı sever yoksa karşısındaki insanın kendisine verdiği hissini mi ? Yani bi insanı artılarıyla eksileriyle sadece kendisi olduğu için mi severiz yoksa asıl sevdiğimiz kendisinden çok onun bize hissettirdiği o güzel hislerden dolayı mıdır ? Peki ya karşımızdaki insan bize o hissini veremiyorsa, ozaman da sever miyiz onu gerçekten ondan gelen o hissi olmasa bile ?

Sevmek nedir gerçekten ? Sevmek sadece bi insanı sevmekten mi ibarettir ? Bi eşyayı, bi kokuyu, bi şarkıyı, bi şehri, bi mekanı, bi kitabı, o kitaptaki bi cümleyi bile sevebiliriz bazen. Bi eşya, bi koku, bi şarkı deyip geçmemeli efendim.. O eşyayı diğer eşyalardan, o kokuyu diğer tüm kokulardan, sevdiğiniz her neyse işte onu tüm benzerlerinden ayıran, kendisini size sevdiren bir şeyler vardır elbette; denk geldiğinizde size bir şeyleri hatırlatan, sizi geçmişe götüren bir şeyler..

sevince her şeyiyle sever bence. Bazen tarzı olmasa da dinler bir şarkıyı, hiç yemediği sevmediği bir yemeği yer, hiç hoşuna gitmese de yağmurda ıslanmak, sırılsıklam olmak daha çekilebilirdir yağmurlu bir günde.

Sevmek, her şeyiyle sevmekten öte eksikleriyle de sevebilmektir. Eksik olan, tamamlanması gereken, boş kalan her ne varsa o boşluğa oturtmaya çalışır kendisini insan.

Bir isim tek bir kişiyi ifade eder, O isme sahip olan tek bir kişi vardır sizin için. Onu kendisiyle aynı isme sahip tüm diğer insanlardan ayıran şey; kaşı, gözü, boyu posu değildir elbette, yüreğinizdeki yeridir.

Sevince, tüm hücrelerinizle o insana bağlı olduğunuzu hissedersiniz. Onla ilgili en ufak detayları bile hatırlamak sizi mutlu eder; tanıştığınız gün, onu ilk gördüğünüz yer, en sevdiği renk, doğum günü, çayı kaç şekerli içtiği.. Saatler, günler, haftalar, aylar onunla geçer, onun içindir her şey, onunla ilerler zaman.

Galerinizde duran bir tost, bir erik bile; tostların, eriklerin en güzelidir artık sizin için. Kalbinizde en güzel yere asarsınız o resimleri. İnsan bir tostun, bir eriğin resmini saklar mı demeyin, sevene neden sorulmaz. Alacağınız cevap “çünkü seviyorum”dan ileri gitmez çoğu zaman çünkü sevmenin nedeni yoktur. Sadece severiz bazen.

Sevmek, bir gereksinimdir bir bakıma, yaşamanın en eğlenceli halidir. Sevince daha iyi daha mutlu hisseder insan. Her güne başlamanın bir anlamı vardır sizin için.

Tüm bunların yanında demeli ki; sevmeyi, sevebilmeyi, sevgiyi sınırlandırmamak lazım. Sevmek denince sadece romantik ikili ilişkiler geliyor genelde akla. Hemen depresyon moduna giriliyor.. Arka fonda Müslüm Baba..

Sevmek, sadece karşı cinsle alakalı bir şey değildir. Size kendinizi iyi hissettiren her ne ise, onu seversiniz. Aklınıza gelişiyle bile gününüzü güzelleştiren, modunuzu yükselten insanlar vardır; aileniz, arkadaşlarınız, dostlarınız, gün batımında huzurla yürüdüğünüz kordon boyu, köpeğiniz, izleyip çok etkilendiğiniz bir film, hobileriniz..

Bu kadar güzel bukadar evrensel bir kelimeyi daraltıp sınırlandırmak yapılabilecek en büyük haksızlıklardan biri olur kesinlikle.

Evrensel bir kelime diyoruz ama, herkes sevse de farklıdır bu sevmeler. Sevmek değildir farklı olan, sevme biçimidir. Herkes bir başka sever. Bazen sadece bakabilmektir, bazen görebilmek. Bazen her gün suladığınız bi çiçeği, günün birinde sulamadan sadece konuşabilmektir onunla. Bazıları seviyorum der, bazıları diyemez, içten içe sever, usulca, sessizce.

Sahi sevmek sadece söylemekten mi ibarettir ? “Seviyorum, ölüyorum” deyince biter mi tüm her şey ? Seviyorum demeyen, diyemeyen sevmemiş midir hiçbir zaman ? Her şeyi apaçık söyleyebilmek midir sevmek yoksa bazen sustuğun yerde hissettiklerinle de başlayabilir mi hikaye ?

İnsan daima yanında duran, dokunabilme mesafesinde olanı mı sever yoksa bazen bazı telefon görüşmeleri de şahitlik edebilir mi sevgimize ? Yanında olan mıdır gerçek sevgini barındıran yoksa çok uzaklarda olanı kalbinde en sıcak yere koyabildiğin midir ?

İnsan sadece hayatında olanı mı sever yoksa hayatında olmasa da hayatındakilerden daha iyi gelen birilerini de sevmek, sevmek midir gerçekten ? Onun hayatında olabilme ihtimalini sevmek de sevgiye dahil midir ?

Sevgi; hissedilmeyi talep eden, bu çirkin dünyada, bu sahte ilişkilerin, sahte duyguların arasında güzel kalabilen en özel şeylerden biri bence. Bazen kendimiz olabilmek için ihtiyaç duyduğumuz, bazen her şeye yeniden başlayabilmek için var olması gereken o sıfır noktası.. Sevmek, umut bence.

Sevdiğiniz her ne varsa, sizi varlığıyla mutlu eden, tüm olumsuzluklar peşinizdeyken bile sizle kalan, her şeyin üst üste geldiği anlarda bile sırtınızı dayayıp omzunda ağlayabileceğiniz, herkes gitse de kendisine sığınabileceğiniz bir liman olabilen; onları sevin. Bu sonu olan yaşam ağacında, dallarınızda çiçekler açtıran her kim her ne varsa onları sevin. Tüketmeyin onu. Hep sevin.

sevmek


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.