Savaş Sanatından Yeşil Sahalara “Capoeria”

0
63

Brezilyalı köleler, patronlarının kamçı darbelerinden kaçmak için geceleri çalıştığı Capoeria dansı, geliştirilerek bir savaş sanatına dönüştürülmüş ve ayaklanmalar sonucunda 1888’de köleliğin son bulmasında oldukça büyük bir rol oynamıştır.

Kurtulan kölelerin bazıları, büyük şehirlerin sokak köşelerinde bu danstan öğrendiği figürleri sergileyerek geçimini sağlamak istemişlerdir. Dansı izleyen halkın hoşuna giden figürler, gün geçtikçe yayılmış ve tüm şehirde bilinir hale gelmiştir. Bir başka topluluğu ise, geçimini sağlamak ve eğlenmek için futbola yönelmişlerdir.

zamanlar sınıf farkının oldukça etkili olmasından dolayı bir iş olarak futbolu oynayamayan köleler, topu ile dans hareketlerini birleştirerek, diğer arkadaşları gibi sokak köşelerinde yeteneklerini sergilemeye başladı. Futbolun herkes için olduğunu savunan Bagu Athletic Club, yetenekli köleleri takımında çalıştırmaya başladı. Böylelikle Capoeria dans kültürüne hakim olan futbolcuların, futbola kazandıracakları değişiklikler de görülmeye başladı.

Daha önceden patronlarının kamçılarından kaçan köleler, geceleri yine dans figürlerini çalışarak, bu sefer futboldaki rakiplerinden daha kolay sıyrılmanın yollarını aradılar. Bu dans figürlerine çalışmaları sayesinde vücutlarını ustaca kullanmaya başlamış ve bazı isimler ortaya çıkarak, hem futbol hem de Brezilya tarihine adını kazımıştır. Bu yazıdaysa, futbolda röveşatanın ve Brezilya futbolunda çok kullanılan Malandro lakabının ortaya çıkmasına sebep olan isimlerden bahsedeceğim.

İlk olarak Leonidas Da Silva’dan bahsetmek istiyorum. Silva, yaptığı dans figürleri ile vücudunu oldukça esnek hale getirmiş ve bu esnekliğini, farklı vuruş stilleriyle izleyenlere kanıtlamıştır. Geliştirdiği tekniklerle röveşata vuruş tarzının öncülüğünü yapmış ve lastik adam lakabını kazanmıştır.

Bu süreçten sonra tamamen futbola özgü taktiklerden uzaklaşan Brezilya futbolu, bireysel yeteneklere odaklanmıştır. Daha önce görülmemiş becerileri sergileyen ve tek başına tüm rakibi aldatabilecek futbolcular ortaya çıkmıştır. Bu futbolculara da Malandro denmiştir.

Malandro lakabının öncülerinden olan Manuel Francisco dos Santos; sokağın köşesinde yaptığı dans gösterilerinden sonra başladığı futbola, sanki daha önceden aşinaymış gibi başladı. Topu ayağına aldığı anda tüm rakiplerini geçebilen Francisco, sadece şut çektiğinde veya arkadaşlarının da gol atmasını istediğinde verdiği pas ile topla bağını keserdi.

Capoeria dansının verdiği esneklik ve özgüven sayesinde birçok Malandro çıkartan Brezilya, 2000’li yılların başında bu kültürden, futbolun daha disiplinli hale gelmesiyle ayrılmıştır. Artık kendi milli takımlarının da diğer milli takımlar gibi düzenli olmasından ve bir görsel şölen vermemesinde şikayetçi olan Brezilyalılar, eskiyi özlediklerini sık sık dile getirmekte ve son Malandro lakaplı futbolcunun Neymar olduğunu söylemektedirler.

 

Savaş Sanatından Yeşil Sahalara "Capoeria"

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.