Şarkılar Seni Söyler

0
359

Yıl 2009. Bundan tam 10 yıl önceleri, lise yılları kafamızda en tatlı dansı yaptırdığı zamanlar yani. Bir hafta sonu tembelliği yaparken annemin içerden “Hadi kahvaltıyaaaa!” diye bağırdığı saatlerde odamda İclal Aydın sesi vardı. Türk sanat musikisi tadında okuduğu hikayeyi dinliyordum. O sesi, anlatılanları dinleyince gelecekte nerde nasıl olacağım diye hayal kuruyordum. Hani derler ya ’10 yıl sonra kendini nerede görüyorsun? ‘ işte tam da bu sorunun cevabını arıyordum. Odamın kapısı bir anda açılınca irkiliverdim. Annem gelmiş, muhtemel 15 dakikadır hazır olan kahvaltı sofrasına teşrif etmemiz için bizi tek tek davet etmeye başlamıştı. O sırada dinlediğim ses beni çok etkilemiş olacak ki anneme;

“Hadi bunu birlikte dinleyelim sonra kahvaltıya geçelim.” dedim.

Oturduk karşılıklı ve başladık en baştan…

” Şarkılar seni söyler

Dillerde nağme adın

Aşk gibi, sevda gibi

Huysuz ve tatlı kadın

Yağmur yağıyor, mutfak camındayım.Nasıl üşüdüğümü bilemezsin.Menekşelerim çiçek vermiyor artık anne. Söylediğin gibi hep dibinden su verdim ama…

Şimdi telefon açsam sana , sesini duymak da yetmiyor ki.Hep aynı cümleler “Babamlar nasıl, ilacını aldın mı?”. Nedenini bilmediğim bir ağlamak var içimde. Bir yerlere sığdıramıyorum yüreğimi. Bazen dalıp giderdin mutfakta yemek yaparken tahta kaşıkla tencerenin başında öylece ne düşünürdün acaba ? Özlemek çok fena anne, anlamak seni daha da fena…”

O da duygulanmış olacak ki “Hadi bakalım kahvaltı sofrası çok bekledi.” deyip ayaklandı. Daha dün gibi aklımda, gözlerim dolu dolu gelecekti ayrılığın nasıl bişey olacağı korkusunu yaşıyordum.

Ve bugün yıl 2019 odamda yine aynı ses… ” Şarkılar Seni Söyler Huysuz Ve Tatlı Kadın”.

Lise yıllarımın sanatçısı, edebiyatçısı, yazarı çok kıymetli İclal AYDIN’a teşekkür ederim bu hassas hatıralarımı bana hatırlattığı için.

 

Şarkılar Seni Söyler


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.