Sağlıklı Beslenmek İçin Öneriler Ve Bilgiler

0
338
Sağlıklı Beslenmek
Ne kadar sağlıklı beslenmekteyiz?

Herkese merhabalar! Bu yazımda sizlere sağlıklı beslenmek için önerilerde bulunmak istiyorum. Kış ayı gelmiş bulunmakta ve hızlı kilo alımları başlamaktadır. Öncelikle sporun olması gerekmektedir. İşten veya okuldan eve yorgun bir biçimde geliriz ve bu durumda spor yapacak halimiz kalmaz. Bu nedenle uzak durmamız gereken şeylere bir göz atalım:

  • Şekerli Ve Gazlı İçeceklerden Uzak Durmalıyız: Eğer bu içeceklerden uzak durmazsak dişlerimize gelen asitler yavaş yavaş diş etimizi yıpratmaya başlayacaktır ki bu da diş sorununu ortaya çıkaracaktır. Mesela taze sıkılmış meyve sularının içerisinde aşırı derecede fazla şeker bulunmaktadır.
  • Sağlıklı Atıştırmalık Olarak Çiğ Badem Tüketmeliyiz: Zayıflamak için ben, ner türlü yolu denedim ama özellikle ara öğün atıştırmalık olarak çiğ badem gerçekten tok tutmaktadır.
  • Kahve İçmeliyiz: Kahve içmeye her nekadar selülit yapıyor ya da kilo aldırıyor deseler de kulak asmayın. Bilakis kahve için çünkü kahve içmek hem tok tumakta hem de yağ yakımını hızlandırmaktadır. Bizzat denediğim için biliyorum. 
  • Yemeklerden Önce Su İçmeliyiz: Yemeklerden yaklaşık yarım saat önce su içmek kilo vermeyi %44 oranında arttırmaktadır. 
  • Probiyotikli Gıdalar Tüketmeliyiz: Yoğurt, kefir, peynir, boza gibi daha sayacağımız bir sürü ürünler yağ yakımını ciddi derecede arttıracak ve tok tutacaktır. Mesela ben her gece yatmadan önce süt içmeye yada yoğurt yemeye alıştım çünkü hem tok tutmakta hem de açlığımı bastırmaktadır.
  • Meyve Ve Sebze Yemeliyiz: Eskiden sebzeli yemeklerden nefret ederdim ama şimdi sağlığım için tüketiyorum. Taze fasülye, barbunya, nohut gibi sebzeleri etten daha çok tüketmeye başladım. Canım tatlı çektiğinde bir adet elma veya o an evde meyve olarak ne var ise ara öğünümü tamamlıyordum. Zaten meyve ve sebzeler; vitamin, mineral ve antioksidan olarak zengindirler.
  • Şeker Tüketimimizi En Aza İndirmeliyiz: Hayatımın her anında şeker vardı. Elimde sürekli çikolata yada çikolata benzeri şeyler olurdu ki bu beni oldukça yıprattı. Zaten şeker, içimizde bulunan kanser hücrelerini kötü huyluya çevirmektedir bu nedenle şeker kullananlarda kanser riski oldukça fazladır. İnanın şekeri azaltmak yaşam standartımızı arttıracaktır.  

Sağlıklı Beslenmek İçin Öneriler Ve Bilgiler


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.