Saf Benlik

0
65

Kişiliğimizin farkında olmadığımız , kontrolümüz dışındaki parçasına bilinçaltı denir.

İnsan ilişkilerinde çoğu zaman düşünmeden ve hızlı cevaplar veririz, sonrasında neden böyle yaptım desek de iş işten geçmiştir. Düşününce mantıksız gelse de o hareket veya cümle bilinçaltının bir ürünüdür. Bu hareket hiç benlik değil deseniz de o hareket tam sizlik aslında. Çünkü üzerine düşünememiş, çıkar gözetme fırsatı bulamamışsınızdır ve tamamen benliğinize bırakmışsınızdır kendinizi. Refleks dediğiniz de bilinçaltının bir dışavurum halidir.

Aşık olduğunuz kişiyle bir akşam yemeği yediğinizi hayal edin, ortam sizin için fazlasıyla gergin olmalı. Normalde olmayan bir kibarlıkla hareket ediyorsunuz de , heyecanınız yüzünden terliyorsunuz. Aslında masaya oturmadan önce doğal davranmayı , heyecan yapmamayı onlarca kez söylediniz kendinize. Ancak otomatik olarak kibarlaştınız veya heyecan seviyeniz iyice arttı. Sebep olarak hormonal etkileri öne sürenler de olsa asıl sebep bilinçaltınızdır. Karşıda ki kişinin hissettirdikleri o kadar derine işlemiş ki ; kar yağarken bile terleyebilirsiniz. Aksini iddia etseniz de bilinçaltı ne derse o olur. Aşık olduğunuz veya size aşık olduğunu düşündüğünüz kişiyle selamlaşırken belli etmeden parmaç uçlarınızı o kişinin bileğine doğru götürün ve nabzını yoklayın. Nabzında ki artış onun da size karşı hisleri olduğunu gösterecektir. Artış yoksa parmaklarınızı geri almayı unutmayın. Bilinçaltı o kadar güçlü ki; istemeden de olsa arttı ve kendini ele verdi.

Hislerinizi ne kadar saklasanız da , ne kadar doğal davranmaya çalışsanız da sözü hep bilinçaltınız söyler. Çünkü gerçek olan dile getirilmeyendir, derine saklanandır. Cesur davranıp açık olabilmek herkesin harcı değildir.

Kalp, kapalı bir kutudur ve anahtarı da içindedir. Açabilmek için görülmeyeni görmek gerekir. Görülmeyen , sadece gözler kapanınca görülebilir.

Saf Benlik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.