RESMEN KANDIRILDIK

0
650

Birisi çıkmış ”Çivi çiviyi söker” demiş atasözü yapmışlar eyvallahta, birisi bana anlatabilir mi acaba çivi çiviyi nasıl sökebilir?

Öncelikle teorik olarak inceleyelim;  bir çivi diğer bir çiviyi sökebilmek gibi bir potansiyele sahip değil bir kere. Nasıl söksün ki ? İkisinin de ufacık bir şapkası var, kaldı ki bazılarında oda yok gibi. Eğer çiviyi çakılı olan bir çivinin üzerine çakmak gibi bir işlem uygulansa, bu takdirde olacak şey malumdur. Altta ki çivi o tahtadan çıkmadığı gibi üzerine çakmaya çalışılan çivi de yamulduğu ile kalır. Böylelikle anlıyoruz ki aslında çivi çiviyi sökemez.

Bunu günlük yaşantımıza indirgeyecek olursak eğer; şimdi her ne kadar bazı gönüller yol geçen hanı olmuş ise de insanların kalbinde sadece bir kişi olur. Bu kişiyi tahtaya çakılı olan çivi olarak düşünelim. Çünkü insan gerçekten sevince, sevilen, o kimsenin kalbinde varolmak ile kalmayıp sevgisi iliklerine kadar sarmaktadır. Biraz daha açacak olursak , iki ruh bu sevgi ile tek bir ruha dönmüştür.  Nasip ya işte. Kavuşamayan bu iki kişiden biri unutamaz. (İki kişiden birisi örnekteki tahta diğeri ise kendisinde çakılı bulunan çividir.) Gün gelir başkası ister, önce bir düşünür ancak kalbi hâlâ bir öncekine aittir. Denemek ister. Yeni çiviyi eski çivinin üzerine çakmaya çalışır ancak bu şekilde herkes acı çekmektedir. Çünkü seven kişi, hayatına yeni gelen kişiyi bir nevi eskisinin üzerini kapatmak için kullanmış olur. Kendi gayesi bu olmasa da. Bu şekilde de herkes yara alır. İnsan birini kalbinden tam manası ile çıkarmadıkça, buna emin olmadıkça bir başkası ile istese de yapamaz. İlk başlar da her şey yolunda gibi görünebilir. Ama işin iç yüzü hiçte öyle değildir. Birini unutmak ugiç başkalarını kullanmayın. Görüyorsunuz işte çiviyi sökebilmek için keser ya da kerpeten gibi bir şey lazım başka çaresi yok. Olur da kendinize bir keser bulursunuz, o zaman daha farklı olur tabi.

Bir başka açıdan inceleyecek olursak; çivinin tahtaya tam çakılı olmadığını varsayalım. Yine başka bir çivinin onu yerinden sökmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Siz o çiviyi elinizle de çekseniz, başkasıda çekse, her türlü çıkar.

Sonuç olarak, birbirinizin duyguları ile oynamayın. Birinin kalbinizden çıktığına tam emin olmadan hayatınıza başkasını almaya kalkışmayın. Yine iş kendinizde bitiyor. Ne kendinize ne de başkasına yazık etmeyin.

RESMEN KANDIRILDIK


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.