Radyasyon Kafası

0
272

Hollandalı film ve belgesel yönetmeni Bert Haanstra’nın “Zoo” isimli bir filmi var. İzlemediyseniz şiddetsiz düz bir şekilde izlemenizi öneririmFilmde bir hayvanat bahçesinden görüntüler var. Bu filmi izlerken insan ve hayvan arasındaki benzerliği fark ettim. Çizgili kazaklı bir adam ile zebranın giyim tarzının ne kadar benzediğini, uykusu gelmiş bir hayvanın da insanın da ağzını bir karış açıp esneyebileceğini gördüm.Uyku eyleminin iki canlı için de ne kadar benzer olduğunu, iki canlının da kendisinden küçük yavruları olduğunu gördüm. Görünen o ki hayvan ve insan arasında düşündüğümüzden çok benzerlik var.Uyumamız,esnememiz,acıkmamız bazen gülmemiz

Bana kalırsa (ki bu yazıyı ben yazdığım için bana kalıyor)hayatta her şeyin temelinde iki kavram var insani ve hayvaniÖrneğin yemek yemek hayvani bir eylemHayvan da yer sen de . Ya da karşı cinse ilgiuyumaksusamak vb. hayvanidir. 

Ama bir dürüstlükhelal kazançyalan söylemek veya söylememekerdemli davranmakalçak gönüllülükyolsuzluksabahtan akşama kadar düşünmek insani kavramlardır 

Mesela çalışkanlık hayvanidirHayvan da çalışır insan da. Hatta karıncalar çalışkanlıkla özdeşleşmiştirAma alın teriyle çalmadan çırpmadan ekmeğini kazanmaya çalışmak insanidir.Karşı cinse ilgi duyup “aşık olmak” hayvanidirAma karşındakinin iyiliği için ondan vazgeçecek kadar sevmek insanidir. Hırs,kıskançlık hayvanidir. Hayvanlarda hırslanır,kıskanır. Bu hırsı iyi yöne çevirmek azme dönüştürmek insanidir. 

Bazen hayvani durumlar insanilerden iyi olabilir. Örneğin insan gece gündüz bir olayı düşünür düşünür de hiçbir şey bulamaz ama hayvan da böyle bir olay yokturYapacağı bir şey varsa yapar yoksa yoluna devam eder. İnsan yiyemeyeceğinden çok yemeği biriktirir aç kalırım diye korkar, hayvan bugün bulur bugün yer yarın bulur yarın yer. İnsan içinde oturup oturamayacağı belli olmayan evlere için borçlanır hayvan başını sokacak bir yer buldu mu rahatlar gözü komşusunun evinde kalmaz. 

Mesele bu insani ve hayvani durumların ne kadarına sahip olduğumuz ve hangisini nerede nasıl kullandığımızdır.


Radyasyon Kafası


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.