Pygmalion Etkisi

0
187
Marble sculpture of a pleasant woman. Handcrafted modern object in classical ancient greek style.

Kendi kendini gerçekleştiren kehanet. Başlığın kısaca anlamı. Bu kelime aslında büyük bir etki. Herhangi bir insana karşı beklenti içerisine girersek, bunun gerçekleşme olanağı. Hayatta birçoğumuzun farkında olmadan yaşadığı ve karşısındaki insana yaşattığı durum.
Uzaktan uzağa izlediğiniz bir insanın yanına giderek, onunla bağ kurduğunuzu varsayalım bu yazıda. Önce tanıştınız, daha sonra birbirinizi yakından tanımak adına sohbet ettiniz, akıllı telefonlarınızdan birbirinizi çaldırıp kapattınız, gündemden düşmeyen sosyal medya hesaplarınızdan birbirinizi eklediniz ve arkadaş oldunuz. Gün sonu ikiniz de evlerinize dağıldınız ve birbiriniz hakkında ilk izlenimlerinizi elde ettiniz. Günler geçti, samimiyetinizi arttırdınız. Günlük hayatta ya da geçmişte başınızdan geçen olayları birbirinize anlattınız. Onu tanıdığınızı, bildiğinizi düşündünüz ve ona yaşadıklarıyla başa çıkamayacağını söylediniz. Dolayısıyla arkadaşınıza karşı olumsuz bir beklenti içerisine girdiniz. Gün sonunda arkadaşınızın olayları sizin söylediğiniz gibi gerçekleşmiş ise beklentileriniz karşınızdaki insanı etkiliyor demektir.
Neleri nasıl yaşadığımız, büyük ölçüde çevremize bağlı olabilir. Bize karşı oluşmuş beklentilerden kaynaklı olabilir. Oysaki çevremizin beklentisi değil bizim kendimiz için istediklerimiz gerçekleşmeli. Çünkü çevrenizin beklentisi altına girerseniz, kendi yapabileceklerinizin farkına hiçbir zaman varamazsınız. Maalesef bu alışılmış, fark edilmeyen teori çocukluk anılarımıza kadar uzanıyor. Çocukluk anılarımız, bizim geleceğe yaptığımız en büyük yatırımlarımız. Çocukluğunda, başarısız olduğun bir konuda eğer çevredekilerin olumsuz beklentisi altına girmişsen, belki bir gün sonra başarıya çevirebileceğin bir konuyu on yıl sonra bile başarıya çeviremeyebilirsin. Beklentiler, çocukluk yıllarımızdan itibaren hayatımızı etkiler. Davranışlarımız, istemeden de olsa bu beklentilere denk düşer. Olumlu düşünceler olumluyu, olumsuz düşünceler ise olumsuzu doğurur cümlesini duymayan, hayatında kullanmayan çok az kişi vardır. Bu aslında sosyal psikolojinin bir teorisidir.
Düşünce, beklenti, bilinçaltı deyip geçmeyin. Davranışlarımızın, farkında olmadığımız nedenleri olabilir. Bu nedenlere kendi içimizde farkındalık kazandırabilmek önemli olan noktadır. Yunan efsanesinde, kendi yonttuğu heykele aşık olan Pygmalion, bu etkiye adını veren heykeltıraştır. Bu heykeltıraşın adını almış bu etki nedenlerden biri olabilir sadece. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.